AKTUALNOŚCI

SIATKARSKIE EMOCJE W ''BRONKU''

Wojewódzki Turniej Siatkarski dziewcząt i chłopców szkół gimnazjalnych, odbył się 24 i 25 września, w gościnnych murach I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego w Świdniku. Drużyny rywalizowały o puchar wicestarosty Powiatu Świdnickiego – Waldemara Białowąsa. W organizację zawodów włączył się świdnicki klub ASPS AVIA Świdnik. Turniej „Siatkarski talent” honorowym patronatem objął Tomasz Wójtowicz – medalista Mistrzostw Świata z 1974 roku i Igrzysk Olimpijskich z 1976 roku.DSC_2429
– Pomysł turnieju zrodził się by odświeżyć pamięć doskonałej świdnickiej siatkówki, a przede wszystkim by te chlubne tradycje kontynuować – podkreśla Waldemar Białowąs.
Pierwszego dnia turnieju rywalizowały ze sobą dziewczęta z czterech szkół gimnazjalnych: nr 1 (opiekun: Aneta Stawecka) i nr 3 (opiekun: Małgorzata Skalińska-Królik) ze Świdnika oraz nr 5 (opiekun: Ewa Noskiewicz) i nr 16 (opiekun: Iwona Smolińska) z Lublina. Swoje grupy wygrały zawodniczki z „jedynki” oraz „piątki”, które zmierzyły się w finale. Dwa pozastałe zespoły zagrały w meczu o III miejsce, które zdobyły dziewczęta z „szesnastki”. W wielkim finale pomimo wielkich ambicji siatkarek z Gimnazjum nr 5 w Lublinie, zwyciężyły zawodniczki z Gimnazjum nr 1 w Świdniku.
Drugi dzień zawodów należał do chłopców. Rywalizowały drużyny z Gimnazjum nr 1 w Świdniku (2 zespoły, opiekunowie: Cezary Sekuła i Maria Karman), Gimnazjum nr 18 (2 zespoły, opiekunowie: Krzysztof Grynkiewicz i Bogumił Piwoni) w Lublinie , Gimnazjum w Trawnikach (opiekun: Katarzyna Kowalczyk) i Gimnazjum nr 16 z Lublina (opiekun: Iwona Smolińska).
Miejsce III zajął zespół II z Gimnazjum nr 1 w Świdniku, miejsce II zajął zespół I z Gimnazjum nr 1 w Świdniku, zaś laur zwycięstwa zdobyła drużyna z Gimnazjum nr 18 z Lublina (zespół I).
W tym dniu pojawił się także gość specjalny – prosto z zawodów Pucharu Świata w Japonii – Tomasz Wójtowicz. Uczestnicy turnieju otrzymali z jego rąk puchary, a uczestniczące w zawodach szkoły piłki z autografem ikony polskiej siatkówki. Drużynom gimnazjalistów kibicowali również obecni siatkarze Avii, którzy otrzymali nowe koszulki ufundowane m.in. przez Powiat Świdnicki. Zwycięzcy turnieju mogli na koniec zawodów rozegrać z nimi sparingowy mecz. Mistrzowi – Tomaszowi Wójtowiczowi wszyscy zaśpiewali gromkie „Sto lat”, ponieważ 22 września obchodził swoje urodziny.
Po turnieju odbył się towarzyski jednosetowy mecz pomiędzy zwycięską drużyną z Gim.18 Lublin a siatkarzami Avii, który wygrali zawodnicy ze Świdnika wynikiem 25-17.
Pierwsza edycja turnieju „Siatkarski talent” cieszyła się dużym zainteresowaniem. Szczególnie drugi dzień rozgrywek przyciągnął liczne grono kibiców siatkówki, które z roku na rok z pewnością będzie się powiększać, również dzięki sukcesom naszych zawodników.
W organizację turnieju z pasją zaangażowali się także nauczyciele wychowania fizycznego z I LO: Lidia Grobel-Wiśniewska, Jolanta Kołodziejczyk i Dariusz Sawicki.