DSC_4935Przed Świętami sklepy i centra handlowe są przepełnione tłumem klientów. Niestety, taka atmosfera sprzyja zagubieniom dzieci. Wystarczy chwila nieuwagi i opiekun wpada w panikę, bo małolat może być wszędzie. Jak reagować i jakie wskazówki dać dziecku w przypadku, gdy straci z oczu opiekuna?

O wskazówki w przypadku zagubienia  zapytaliśmy asp. Magdalenę Szczepanowską, rzecznik prasową KPP w Świdniku.

– Przed zakupami należy ustalić z dzieckiem kilka zasad. Małoletni powinien znać imiona i nazwiska rodziców, adres zamieszkania, a starsze dziecko dodatkowo telefony opiekunów. Gdy dojdzie do zagubienia, najlepiej zwrócić się o pomoc do pracownika sklepu. Ważne też, by maluch stał w miejscu, gdzie ostatnio widział opiekunów. Nie powinien wychodzić z budynku, a już na pewno oddalać się w odosobnione miejsce z obcą osobą. Bardzo przydatna również będzie znajomość podstawowych numerów alarmowych 997 i 112. Jeżeli wyjeżdżamy do innego miasta warto wyposażyć dziecko w karteczkę z numerem telefonu do opiekuna. Dzieci różnie reagują. Bywa czasami tak, że w tym strachu, wręcz z rozpaczy, nie odzywają się do osób obcych, bo wtedy im się przypomina, że rodzice zabronili rozmawiać z obcymi. Gdy sytuacja jest już poważna, tzn. dziecka szukamy bezskutecznie dłuższy czas, należy niezwłocznie zawiadomić policję – instruuje Szczepanowska.

Możemy także zgłosić zdarzenia pod czynnym całodobowo, bezpłatnym nr tel. 116 000, prowadzonym przez fundację Itaka, która zajmuje się osobami zaginionymi.
D.C.

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2015/12/DSC_4935-1024x683.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2015/12/DSC_4935-300x300.jpgD.C.AKTUALNOŚCIcentrum handlowe,Fundacja Itaka,Magdalena Szczepanowska,Majdan Kozic Górnych,zagubienie dziecka
Przed Świętami sklepy i centra handlowe są przepełnione tłumem klientów. Niestety, taka atmosfera sprzyja zagubieniom dzieci. Wystarczy chwila nieuwagi i opiekun wpada w panikę, bo małolat może być wszędzie. Jak reagować i jakie wskazówki dać dziecku w przypadku, gdy straci z oczu opiekuna? O wskazówki w przypadku zagubienia  zapytaliśmy asp....