AKTUALNOŚCI

KTO GDZIE ODŚNIEŻA?

odsniezanie_chodnika2Obfitych śnieżyc w tym roku jeszcze nie doświadczyliśmy, ale prędzej czy później na usta niejednego może cisnąć się stwierdzenie: „zima znów zaskoczyła drogowców”. Dlatego warto wiedzieć kto odpowiedzialny jest za zimowe utrzymanie poszczególnych miejsc i znać własne obowiązki.
Obowiązek odśnieżania dróg zależy od zarządcy. Drogi krajowe, powiatowe, wojewódzkie oraz gminne należą do publicznych. Za utrzymanie porządku na drodze gminnej odpowiada wójt albo burmistrz. Za powiatowe zarząd powiatu, a za wojewódzkie – zarząd województwa.
Niekiedy część drogi krajowej przebiega przez gminę, wtedy wójt może przejąć obowiązek na siebie.
W powiecie świdnickim Istnieje ok.174 km powiatowych dróg asfaltowych.
– Gmina Mełgiew i Świdnik korzystają z usług zwycięskich w nieograniczonym przetargu jednostek. Dyryguje nimi dyżurny zimowego utrzymania dróg, pozostałe gminy, tj. gmina Rybczewice, Piaski i Trawniki  obsługiwane są przez wykonawcę wyodrębnionego w innym przetargu na kompleksowe utrzymani dróg w zimie. Jego zadaniem jest także zabezpieczenie mieszanek solno-uszorstniających. Prace te kontrolowane są przez Powiat. Warto wiedzieć, że droga powinna być odśnieżona maksymalnie 6 – 8 godzin po ustaniu śnieżycy – informuje Jarosław Drozd, naczelnik Wydziału Infrastruktury Drogowej Starostwa Powiatowego w Świdniku.
Drogi wewnętrzne nie należą do dróg publicznych. Odśnieżanie dróg prywatnych z utrzymaniem, należy do zarządcy lub właściciela danego terenu.
Jeśli drogi osiedlowe stanowią drogę wewnętrzną, to obowiązek ich odśnieżania spoczywa na właścicielu, czyli np. radzie osiedla, która może wynająć do tego firmę.
Jeśli chodzi o obowiązek odśnieżania chodnika, to spoczywa on na właścicielu działki, która z nim sąsiaduje. Jednak jeżeli między chodnikiem, a granicą działki jest pas zieleni, odśnieżyć powinna już gmina bądź miasto.
Śnieg, który uprzątnie z chodnika właściciel, powinien usunąć zarządca drogi.
Należy pamiętać, że gdy chodnik jest nieodśnieżony, a pieszy poślizgnie się na nim i np. złamie nogę, to będzie miał prawo domagać się odszkodowania od właściciela nieruchomości.
Zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń, każdy kto nie wywiązuje się z obowiązku utrzymania porządku w obrębie swojej posesji podlega karze grzywny do 1500 zł albo karze nagany.
Na oblodzonych drogach i chodnikach stosuje się zwykle sól, piasek bądź żwir. Co jest najskuteczniejsze?
– Do temperatury – 6 stopni Celsjusza skuteczna będzie sól, ale poniżej tej wartości już nie zadziała. Wtedy należy zdecydować się na mieszankę żwiru i piachu – odpowiada Drozd.
Nie można także zapominać o odśnieżeniu dachu. Zalegający tam śnieg może stanowić poważne zagrożenie – dla konstrukcji dachu, jak i dla zdrowia i życia ludzi. Właściciel bądź zarządca nieruchomości ma obowiązek zadbać o usunięcie nadmiaru śniegu z dachu.
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. 1996 nr 132 poz. 622) Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 października 2005 r. (Dz.U. 2005 Nr 230 poz.1960)

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button