10697254_10202012087782384_1686153115856126348_oPort Lotniczy Lublin jest szóstym, najszybciej rozwijającym się portem w Europie! Zestawienie stworzył i opublikował branżowy portal Fly4free.pl.
Porównano w nim wyniki, dotyczące liczby pasażerów z branżowego serwisu ACI Europe i anna.aero – znanej lotniczej bazy danych, która obejmuje ponad 390 lotnisk z 43 krajów Europy.

Port Lotniczy Lublin znalazł się na szóstej pozycji.

Lotnisko w Świdniku obsłużyło 265 tysięcy osób, notując tym samym wzrost o 41 procent w skali roku.

Największy wzrost liczby pasażerów wśród polskich lotnisk zanotowano w Porcie Lotniczym w Modlinie, co w rankingu daje miejsce czwarte. Tuż za nim znalazł się port w Szczecinie.

Ranking pokazuje, że w 2015 roku najszybciej w Europie rozwijało się lotnisko na greckiej wyspie Santorini, które obsłużyło 2,21 mln pasażerów. To wzrost o 86,7 procent.

Kolejne dwa miejsca zajęły niewielkie lotniska – turecki Balikesir Koca Seyit i macedońskie lotnisko w Ochrydzie.

Z zestawienia wynika, że w 2015 r. polskie lotniska obsłużyły w sumie 30,5 mln pasażerów, co oznacza wzrost o 12,5 proc. w skali roku.

Kto wypadł najgorzej? 85-procentowy spadek zanotowało lotnisko w brytyjskim Blackpool.

lotnisko srodekDo takiego wyniku lotniska w Świdniku z pewnością przyczyniła się działalność węgierskiego przewoźnika Wizz Air, który rozszerzył swoja ofertę i otworzył pierwszą bazę operacyjną na lotnisku. To 21 baza operacyjna, będąca zarazem 6 w Polsce.

Oprócz lotów wykonywanych już do Londynu-Luton, Oslo-Torp i Sztokholmu-Skavsta, uruchomiono nowe połączenia do Brukseli-Charleroi, Doncaster-Sheffield i Glasgow.

– Możemy być tylko dumni z takiego wyniku. Sukces lotniska widzę jako szansę dla młodych ludzi z naszego regionu. Staramy się, by w naszych szkołach coraz więcej nowych kierunków kształcenia odpowiadało zapotrzebowaniom rynku. Przypomnę, że PCEZ w Świdniku już we wrześniu 2016 planuje utworzyć klasę o profilu technik lotniskowych służb operacyjnych, której uczniowie będą mogli odbywać praktyki i wizyty studyjne na świdnickim lotnisku – mówi Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki i członek Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki Port Lotniczy Lublin.

To już kolejny list intencyjny podpisany przez Prezesa Portu i Wicestarostę Świdnickiego w sprawie utworzenia profilowanej klasy w ponadgimnazjalnych szkołach powiatu świdnickiego.

W październiku wraz z Dyrektorem I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego w Świdniku – Stanisławem Stefańczykiem podpisany został list intencyjny w sprawie utworzenia w Liceum klasy o profilu „personel obsługi naziemnej i pokładowej”, pierwszej w Polsce „klasy stewardess”.

Władze Portu Lotniczego Lublin zakładają, że w tym roku obsłuży on 410-440 tys. pasażerów. (W roku ubiegłym obsłużono ich 265 tys.)

Z PLL polecimy obecnie:

Liniami Wizz Air do:

Doncaster Sheffield

Eindhoven

Glasgow

Londynu Luton

Maastricht

Oslo Torp Sandefjord

Sztokholm Skavsta

Liniami Ryanair do:

Dublina

Londynu Stansted

Liniami Lufthansa do:

Frankfurtu

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/01/lotnisko-srodek-1024x526.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/01/lotnisko-srodek-300x300.jpgD.C.AKTUALNOŚCIFly4free,lotnisko,Lublin Airport,PCEZ Świdnik,ranking,Waldemar Białowąs,Wizz Air,zestawienie
Port Lotniczy Lublin jest szóstym, najszybciej rozwijającym się portem w Europie! Zestawienie stworzył i opublikował branżowy portal Fly4free.pl. Porównano w nim wyniki, dotyczące liczby pasażerów z branżowego serwisu ACI Europe i anna.aero – znanej lotniczej bazy danych, która obejmuje ponad 390 lotnisk z 43 krajów Europy. Port Lotniczy Lublin znalazł się...