Już po raz czwarty uczniowie z koła dziennikarskiego z I LO w Świdniku zorganizowali happening z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Jest to impreza o charakterze edukacyjno – kulturalnym, mająca na celu promocję czytelnictwa i ochronę własności intelektualnej.

DSC_0641Współorganizatorami imprezy byli również: Powiatowy Ośrodek Wsparcia Stacja Świdnik II, Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, Instytut Historii UMCS Lublin, Stowarzyszenie Na Rzecz Popularyzacji Kultury Antycznej „Hellas et Roma” oraz Miejskie Centrum Usług Socjalnych im. Jana Pawła II w Świdniku, a honorowy patronat objęli starosta powiatu świdnickiego – Dariusz Kołodziejczyk oraz burmistrz- Waldemar Jakson.

Beata Brzustewicz i Patryk Sidor zaprosili zgromadzonych w muszli koncertowej gości do podróży historycznej i literackiej z Henrykiem Sienkiewiczem. Młodzież I Liceum przygotował wiele atrakcji zarówno dla starszych, jak i młodszych uczestników happeningu. W muszli koncertowej odbyła się akcja głośnego czytania, pokaz mody sienkiewiczowskiej oraz mini koncert muzyki filmowej związanej z ekranizacjami dzieł noblisty.
Do akcji głośnego czytania zaproszenia przyjęli ks. Leszek Surma, starosta Dariusz Kołodziejczyk, burmistrz Waldemar Jakson, wicestarosta Waldemar Białowąs, wiceburmistrz Tomasz Szydło, p. Edyta Wójtowicz (Komenda Powiatowej Policji w Świdniku), p. Paweł Dańko (Powiatowa Straż Pożarna), J. Sprawka (Komendant Straży Miejskiej), Mirosław Król (dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej), Adam Żurek (dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury), Ryszard Podlodowski (wójt gminy Mełgiew), Alina Kurzajewska (dyrektor MCUS), Jadwiga Ciołek (były dyrektor M-PBP), Janusz Kłapeć (Instytut Historii UMCS), a także przedstawiciele gimnazjów z Bystrzejowic, Świdnika, Mełgwi, Biskupic i szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego.
Na placu przy fontannie czekali na gości pracownicy naukowi Instytutu Historii UMCS oraz studenci, którzy zaoferowali zgromadzonym podróż w czasie do opisywanego przez Sienkiewicza w Quo vadis Rzymu, opowiedzieli o życiu codziennym, wojskowości, zaprosili także do wspólnych gier, w które Rzymianie grywali. Na placu odbywały się także warsztaty dla uczniów szkół podstawowych, przygotowane przez uczniów I LO oraz warsztaty artystyczne dla uczniów gimnazjów, przygotowane przez pracowników Stacji Świdnik II.
I LO

DSC_0649 DSC_0707 DSC_0716 DSC_0725 DSC_0801

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/04/13082056_224323937939545_1015742105_n.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/04/13082056_224323937939545_1015742105_n-300x300.jpgredAKTUALNOŚCIEDUKACJAHenryk Sienkiewicz,I LO im. W. Broniewskiego,Instytut Historii UMCS Lublin,Powiatowy Ośrodek Wsparcia Stacja Świdnik II,Stowarzyszenie Na Rzecz Popularyzacji Kultury Antycznej „Hellas et Roma,Światowy dzień Ksiażki i praw autorskich,Teatr im. J. Osterwy w Lublinie
Już po raz czwarty uczniowie z koła dziennikarskiego z I LO w Świdniku zorganizowali happening z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Jest to impreza o charakterze edukacyjno - kulturalnym, mająca na celu promocję czytelnictwa i ochronę własności intelektualnej. Współorganizatorami imprezy byli również: Powiatowy Ośrodek Wsparcia Stacja Świdnik II,...