DSC_911822 kwietnia uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w prelekcji na temat historii naszego kraju oraz w uroczystym odznaczeniu ppłk. Karoliny Krzystoń „Gwiazdą Narodzenia Najświętszej Marii Panny” i „Krzyżem polowym” wicestarosty powiatu świdnickiego Waldemara Białowąsa. W szkole gościli: gen brygady Bogdana Buczyńskiego, gen. Janusza Krugłę oraz kom. Bogusława Orzecha.

Prelekcję poprowadził generał Janusz Krugły, historyk, politolog, autor książki „Historie znane i nieznane”, opisującej losy naszej ojczyzny. Pokazał, że nie ma ciekawszej, piękniejszej historii niż historia naszego kraju. Przybliżył  mniej znane fakty np. Bolesław Krzywousty nie przegrał żadnej z 47 bitew, którymi dowodził, Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki rozszyfrowali enigmę, natomiast książę Józef Poniatowski traktował bardzo serdecznie wszystkich swoich poddanych żołnierzy. Ponadto gen. Krugły pokazał, jak łatwo nauczyć się faktografii – w każdej dacie wyszukiwał ciągi kolejnych liczb, lub powtarzających się schematów.

DSC_9153Pani Karolina Krzystoń, z domu Bożek (pseud. Inka, Ninka), prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Oddziałów Partyzanckich Okręgu Lubelskiego ‚Wolność i Niezawisłość‚ w Lublinie podczas II wojny światowej była sanitariuszką, działała także w konspiracji (przekazywała informacje, listy oraz grypsy, przynosiła partyzantom jedzenie, szyła bieliznę).

W roku 1949 trafiła do więzienia. Przetrzymywano ją kolejno przez pięć lat: w Żółkiewce, na Zamku w Lublinie, w więzieniu przy ulicy Chopina, a przez następne 8 lat we Wronkach. W Strzelcach Opolskich przebywała w jednym więzieniu ze swoim ojcem, Ludwikiem Bożkiem. Obecnie jest w randze podpułkownika, który otrzymała za zasługi. Dzisiaj w naszej szkole została odznaczona „Gwiazdą Narodzenia Najświętszej Marii Panny” oraz „Krzyżem Polowym” duszpasterstwa mundurowych służb polowych. „Krzyż polowy” otrzymał również wicestarosta powiatu świdnickiego Waldemar Białowąs.

DN, I LO

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/04/DSC_9136-1024x683.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/04/DSC_9136-300x300.jpgD.C.AKTUALNOŚCIEDUKACJABronek,ILO w Świdniku,Janusz Krugły,Karolina Krzysztoń,Ninka,odznaczenia,Waldemar Białowąs
22 kwietnia uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w prelekcji na temat historii naszego kraju oraz w uroczystym odznaczeniu ppłk. Karoliny Krzystoń „Gwiazdą Narodzenia Najświętszej Marii Panny” i „Krzyżem polowym” wicestarosty powiatu świdnickiego Waldemara Białowąsa. W szkole gościli: gen brygady Bogdana Buczyńskiego, gen. Janusza Krugłę oraz kom. Bogusława Orzecha. Prelekcję poprowadził...