Zbliża się 1050 rocznica Chrztu Polski. Obchody w Powiecie Świdnickim zostały zaplanowane na 14 kwietnia – w dniu gnieźnieńskich obchodów tej rocznicy. Chrzest Mieszka był jednym z najbardziej znaczących wydarzeń w historii Narodu Polskiego i początkiem jego chrystianizacji. Miał konsekwencje nie tylko religijne, ale także polityczne, kulturalne. Zapoczątkował pozytywne zmiany w życiu społecznym, wynikające z przyjęcia nowych, chrześcijańskich wartości.

Obchody rozpocznie Msza Św. z udziałem władz samorządowych, pocztów sztandarowych i młodzieży, następnie kolorowy orszak uda się na Plac Konstytucji 3 Maja. Tam na uczestników czekać będzie moc atrakcji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Inscenizacja zaślubin Mieszka z Dobrawą, Chrztu Mieszka, stoiska rzemieślnicze, możliwość degustacji dań prawdziwie staropolskiej kuchni (np. tradycyjna zupa z pokrzyw), tańce, konkursy, pokazy jazdy konnej i dzielności bojowej wojów i rycerzy, obrzędy związane z powitaniem wiosny, zabawa przy ognisku, a wszystko to zakończone pokazem ogni.
We współpracy z grupą rekonstrukcyjną, Zespołem Szkół im. C.K. Norwida w Świdniku, I Liceum Ogólnokształcącym im. W. Broniewskiego w Świdniku i przy wsparciu Ks. Kanonika Leszka Surmy – proboszcza Parafii pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku Powiat przygotował bogaty program, który zapewni niezapomniane przeżycia uczestnikom obchodów.

Program uroczystości:

13:00 – Msza Św. w Kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Świdniku
13:35 – część artystyczna w Kościele przygotowana przez młodzież
14:00 – uroczysty przemarsz z Kościoła na Plac Konstytucji 3-go Maja w Świdniku

14:30 – przemówienia zaproszonych gości
15:00 – inscenizacja zaślubin Mieszka z Dobrawą
15:35 – inscenizacja chrztu Mieszka
16:00 – prezentacje stanowisk rzemieślniczych
17:30 – degustacja potraw kuchni staropolskiej
19:15 – obrzędy związane z powitaniem wiosny, rozpalenie ogniska
19:30- powtórzenie inscenizacji zaślubin Mieszka z Dobrawą i chrztu Mieszka
20:30 – pokaz tańca z ogniem

W ciągu całego dnia: interaktywne stoiska tematyczne,tańce, degustacje, konkursy, pokazy jazdy konnej i dzielności bojowej wojów i rycerzy.

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/04/chrzest.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/04/chrzest-300x289.jpgredAKTUALNOŚCIKULTURA I ROZRYWKA1050 rocznica Chrztu Polski,Powiat Świdnicki w Świdniku
Zbliża się 1050 rocznica Chrztu Polski. Obchody w Powiecie Świdnickim zostały zaplanowane na 14 kwietnia – w dniu gnieźnieńskich obchodów tej rocznicy. Chrzest Mieszka był jednym z najbardziej znaczących wydarzeń w historii Narodu Polskiego i początkiem jego chrystianizacji. Miał konsekwencje nie tylko religijne, ale także polityczne, kulturalne. Zapoczątkował pozytywne...