20160405_174300
Jak podaje Ministerstwo Środowiska na swojej stronie internetowej, profesor Jan Szyszko, minister środowiska, i Andrzej Szweda-Lewandowski, wiceminister środowiska, Główny Konserwator Przyrody, spotkali się z dziennikarzami. Tematem konferencji były kolejne, przygotowane przez kierownictwo ministerstwa, zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Pierwsza sprawa dotyczy budowy lotniska w Świdniku. W celu obrony siedlisk susła perełkowanego przesunięto lokalizację lotniska i wycięto 140 hektarów lasu. Tymczasem dzisiaj na tamtym obszarze nie ma już ani przedstawicieli tego gatunku, ani siedlisk. I właśnie zaniku siedlisk dotyczy składane zawiadomienie.

Kolejna sprawa dotyczy Doliny Rospudy. Ze względu na występujące tam gatunki roślin i zwierząt zmieniono lokalizację obwodnicy. Obecnie oryginalna lokalizacja ulega zarastaniu, a chronione gatunki w większości zniknęły. Jak podkreślił minister Jan Szyszko – Sprawa Rospudy to nie tylko straty środowiskowe. Z powodu zmiany lokalizacji obwodnicy nie wybudowano polskiego odcinka trasy S19, w założeniu łączącej Skandynawię, Bałkany i Azję Mniejszą.
W obydwu przypadkach wywierano presję ze względu na obszary Natura 2000. Dzisiaj podobne mechanizmy można zaobserwować w związku z planami ochronnymi dotyczącymi Puszczy Białowieskiej, gdzie obecnie trwa inwentaryzacja – głównie pod kątem ochrony siedlisk priorytetowych.

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/04/20160405_174300-1024x614.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/04/20160405_174300-300x300.jpgD.C.AKTUALNOŚCIJan Szyszko,lotnisko,lotnisko w Świdniku,Ministerstwo Środowiska,suseł perełkowany,susły
Jak podaje Ministerstwo Środowiska na swojej stronie internetowej, profesor Jan Szyszko, minister środowiska, i Andrzej Szweda-Lewandowski, wiceminister środowiska, Główny Konserwator Przyrody, spotkali się z dziennikarzami. Tematem konferencji były kolejne, przygotowane przez kierownictwo ministerstwa, zawiadomienia do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Pierwsza sprawa dotyczy budowy lotniska w Świdniku. W celu obrony...