Funt szterling był w piątek rano najtańszy od 1985 roku <br>Fot.PAP/EPA
Funt szterling był w piątek rano najtańszy od 1985 roku
Fot.PAP/EPA

Według oficjalnych wyników opublikowanych w piątek rano 51,9 proc. Brytyjczyków opowiedziało się w czwartkowym referendum za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Za pozostaniem kraju we Wspólnocie zagłosowało 48,1 proc. wyborców.

Funt szterling był w piątek rano wyceniany tylko na 1,3459 dol. To najniższy poziom od września 1985 roku.

Jeszcze w czwartek wieczorem, po ogłoszeniu wyników sondażu wskazujących na przegraną zwolenników Brexitu w czwartkowym referendum, wartość funta wzrosła do 1,5018 dol.; potem jednak kurs brytyjskiej waluty szybko spadał.

Jeden z liderów kampanii na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Nigel Farage, powiedział, że 23 czerwca, dzień referendum na temat Brexitu, przejdzie do historii jako dzień niepodległości Wielkiej Brytanii.

Farage, który jest szefem eurosceptycznej Partii Niepodległości Wielkiej Brytanii (UKIP) zażądał od premiera Davida Camerona natychmiastowej dymisji.

Szkocja i Irlandia Północna opowiedziały się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej – wynika z oficjalnych rezultatów referendum.W Irlandii Północnej za tym rozwiązaniem opowiedziało się 55,8 proc. wyborców (ponad 440 tys. głosów). W Szkocji za pozostaniem W. Brytanii w UE zagłosowało ponad 1,6 mln wyborców.

Szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon oświadczyła, że referendum „jasno pokazuje, iż Szkoci widzą swoją przyszłość w Unii Europejskiej”.

Tymczasem jeszcze w czwartek wieczorem bukmacherzy obstawiali na 90 proc., że w referendum wygrają przeciwnicy Brexitu.

http://kurier.pap.pl

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/06/dfdsfd.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/06/dfdsfd-300x229.jpgredAKTUALNOŚCIZ KrajuBrexit,UE bez Wielkiej Brytanii
Za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zagłosowało w czwartkowym referendum ponad 17 milionów wyborców, czyli większość gwarantująca sukces zwolenników Brexitu - podało w piątek BBC. Funt szterling był w piątek rano najtańszy od 1985 roku Fot.PAP/EPA Według oficjalnych wyników opublikowanych w piątek rano 51,9 proc. Brytyjczyków opowiedziało się w czwartkowym referendum...