AKTUALNOŚCIKULTURA I ROZRYWKA

POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI…SZLAKIEM JANA III SOBIESKIEGO (FOTORELACJA)

W niedzielę, 21 sierpnia w Rybczewicach odbyła się impreza Szlaku Jana III Sobieskiego. Wśród atrakcji nie zabrakło staropolskiego gotowania, pokazów konnicy, prezentacji artylerii, czy widowisk teatralnych. Tego dnia gmina Rybczewice uczciła również święto plonów.DSC01397

Szlak Jana III Sobieskiego, zainicjowany w 2007 roku na Lubelszczyźnie, łączy historię ze współczesnością. Jest interdyscyplinarnym przedsięwzięciem realizowanym wspólnie przez samorządy, organizacje pozarządowe i biznes. Podstawą tworzenia Szlaku Jana III Sobieskiego jest dziedzictwo szlacheckie związane z rodem Sobieskich, w szczególności z postacią Jana III Sobieskiego, w tym zarówno dziedzictwo materialne (np. pałace, parki, miejsca pobytu, bitew) jak i niematerialne (np. legendy, podania, przepisy kulinarne, pamięć o mieszkających tu znamienitych postaciach). W niedzielę, 21 sierpnia odbyła się impreza Szlaku Jana III Sobieskiego w Rybczewicach.- Udział w tym projekcie daje możliwość otworzenia drzwi i zaproszenia chętnych, którzy chcieliby zagościć w naszych progach. Obecność w projekcie pomogła przedsiębiorcom w rozwinięciu swojej działalności, by pokazać szerszemu odbiorcy swoje lokalne produkty. To także możliwość współpracy z pozostałymi gminami, wymiany doświadczeń i promocji- wyjaśnia Elżbieta Masicz, wójt gminy Rybczewice. DSC01455To tutaj właśnie przebywał Sobieski i Marysieńka. W kościele parafialnym w Częstoborowicach znajduje się obraz Matki Boskiej Zwycięskiej, który towarzyszył Sobieskiemu podczas bitwy pod Wiedniem. Niemal na każdym kroku widać ślady historii.– „Powrót do przeszłości na królewskie włości…”- to hasło imprezy. Zmusza nas do refleksji nad przeszłością i przeniesienia jej wspaniałych momentów do współczesności- dodaje Masicz.
Tegoroczną imprezę rozpoczęto od przemarszu królewskiego orszaku i uroczystego dzielenia królewskiego tortu. Można było spróbować także staropolskich dań w wykonaniu Mariusza Szweda. Historycznym wspomnieniem była musztra, pokazy konnicy i prezentacja artylerii.
– Cieszę się, że kilka gmin min. z naszego powiatu podjęło taką inicjatywę, żeby napisać wspólny projekt, który nie tylko wspomina dzieje historyczne, ale także pomaga przedsiębiorcom promować własne zadania bieżące. Projekt wpływa również pozytywnie na realizowane zadania przez samorząd powiatu. Warto kultywować takie tradycje, przypominać okres chwały Rzeczypospolitej- powiedział starosta Dariusz Kołodziejczyk.
Wśród atrakcji tegorocznej imprezy nie zabrakło widowiska teatralnego oraz gier w terenie. Organizatorzy nie zapomnieli też o tańcu i muzyce. Zagrał zespół Galaxa i Haidfeld, a imprezę poprowadził Ireneusz Bieleninik.
 

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button