DSC01703Były śpiewy, tańce, znakomite jedzenie i krowa do wydojenia! Wczoraj rolnicy z gminy Mełgiew dziękowali za tegoroczne zbiory, a mieszkańcy mieli okazje bawić się niemal cały dzień aż do późnych godzin wieczornych.

Dożynki to Święto o charakterze religijno – ludowym, poświęcone tegorocznym zbiorom zbóż. To dziękczynienie rolników za zbiory i prośba o jeszcze lepsze w przyszłym roku. Mełgiewskie obchody rozpoczęła, tradycyjnie, msza św. o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Mełgwi.

Następnie korowód dożynkowy przeszedł ulicą Kościelną na teren amfiteatru. Wójt Gminy Mełgiew Ryszard Podlodowski powitał zgromadzonych rozpoczynając część oficjalną. Obecny na dożynkach Starosta Powiatu Świdnickiego Dariusz Kołodziejczyk podziękował za zaproszenie i wyraził uznanie dla rolników z gminy za trud włożony w ich pracę.

DSC01783Zgodnie ze zwyczajem, jako symbol urodzaju i dobrobytu prezentowano okazałe wieńce dożynkowe, wykonane ze zbóż, kwiatów, owoców i kolorowych ozdób. Ich autorzy to: Sołectwo Jacków, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, przedstawiciele Dominowa oraz mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Krzesimowie. Najpiękniejsze, zdaniem jurorów, okazały się te wykonane przez reprezentantów miejscowości Jacków i Dominów.

Jak co roku, nie zabrakło ciekawych konkursów. Wśród nich wiele emocji wzbudziły zawody w dojeniu sztucznej krowy. Przez dwie minuty pani Anna Pytka z Krzesimowa wydoiła 2,5 litra mleka! W konkurencji dziecięcej zwyciężyła Patrycja Białecka, która w ciągu minuty w wiaderku miała aż litr.

IMG_0405Podczas Dożynek rozstrzygnięto także konkurs na najpiękniejszy ogród w gminie. Mistrzynią ogrodnictwa jest Ewa Trojanowska z Trzeszkowic.

W części artystycznej zaprezentowała się Orkiestra Dęta z Mełgwi, zaraz potem grupa z WTZ „Pod parasolem”. Wystąpili też: „The Winners”, „Akord” i „ Blue Angels”.

W drugiej części imprezy, od godz. 16.00, zgromadzonych bawiły zespoły: „Redlin”, „SK-I” i „FARBA”.

Imprezie towarzyszyły stoiska twórców ludowych, wystawa płodów rolnych oraz rękodzieła artystycznego, wypieki prezentowało gminne Koło Gospodyń Wiejskich czy Koło Seniorów. Przewidziano także liczne atrakcje dla dzieci. Impreza trwała do 24.30.

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/08/DSC01783-1024x683.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/08/DSC01783-300x300.jpgD.C.AKTUALNOŚCIDożynki,Mełgiew,Ryszard Podlodowski
Były śpiewy, tańce, znakomite jedzenie i krowa do wydojenia! Wczoraj rolnicy z gminy Mełgiew dziękowali za tegoroczne zbiory, a mieszkańcy mieli okazje bawić się niemal cały dzień aż do późnych godzin wieczornych. Dożynki to Święto o charakterze religijno – ludowym, poświęcone tegorocznym zbiorom zbóż. To dziękczynienie rolników za zbiory i...