Specjalni doradcy, szczegółowe poradniki, a dodatkowo elektroniczny rejestr dla całego kraju – Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza ułatwienia w obsłudze zaświadczeń A1, dotyczących m.in. delegowania do pracy za granicą. W tym roku liczba zaświadczeń może przekroczyć pół miliona.

Zaświadczenie A1 potwierdza fakt, że za osobę delegowaną do pracy za granicą lub pracującą w więcej niż jednym państwie nadal opłaca się składki w Polsce. Taki mechanizm działa również w przypadku osoby, która prowadziła w Polsce działalność gospodarczą i przeniosła jej wykonywanie za granicę. A1 to dokument wydawany w oparciu o prawo Unii Europejskiej i dotyczy osób poruszających się w granicach UE. ZUS wydaje zaświadczenie na wniosek pracodawcy, pracownika lub osoby prowadzącej działalność gospodarczą na własny rachunek.

W ostatnich latach liczba wydawanych A1 szybko rośnie. Od 2012 do 2015 r. zwiększyła się w Polsce o ponad 120 tys. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku przekroczy pół miliona. W pierwszej połowie tego roku ZUS w samym województwie lubelskim potwierdził już ponad 9,7 tys. zaświadczeń. – Ta rosnąca dynamika skłania nas do podjęcia działań, które usprawnią proces wydawania zaświadczeń po stronie Zakładu i jednocześnie wyeliminują możliwe błędy, które niestety we wnioskach o zaświadczenia A1 się pojawiają – mówi Ewa Kosowska, dyrektor departamentu ubezpieczeń i składek centrali ZUS. Z tego powodu instytucja wprowadziła w październiku ogólnopolski rejestr zaświadczeń, który zastąpił rejestry oddziałowe. Na stałe eliminuje on sytuację, w której przedsiębiorcy sami wypełniali papierowy druk zaświadczenia, żeby przyspieszyć proces wydania A1. Teraz zaświadczenia wydawane są w specjalnej aplikacji, która jest jednocześnie elektronicznym rejestrem.

Dodatkowo Zakład wprowadzi doradców dla osób występujących o A1. Na sali obsługi klienta doradcy pomogą wypełnić wniosek i przygotować niezbędne dokumenty. Udzielą też wyczerpujących informacji o tym, w którym kraju należy opłacać składki. Na początek doradcy pojawią się w oddziałach, do których wpływa najwięcej wniosków o A1. Będą też specjalne poradniki, które krok po kroku poprowadzą zainteresowanych przez proces składania wniosku. ZUS konsultuje obecnie poradniki z przedsiębiorcami.

ZUS Lublin

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/02/zus1.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/02/zus1-300x204.jpgD.C.AKTUALNOŚCIskładki,Zaświadczenie A1,ZUS
Specjalni doradcy, szczegółowe poradniki, a dodatkowo elektroniczny rejestr dla całego kraju – Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadza ułatwienia w obsłudze zaświadczeń A1, dotyczących m.in. delegowania do pracy za granicą. W tym roku liczba zaświadczeń może przekroczyć pół miliona. Zaświadczenie A1 potwierdza fakt, że za osobę delegowaną do pracy za granicą lub...