Jak podaje Ministerstwo Rozwoju, Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters związanej z kontraktem na zakup śmigłowców wielozadaniowych Caracal dla polskiej armii. Kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego. Wysokość kontraktu to ok. 13,5 mld zł. Co najmniej tyle samo powinna wynieść wartość zobowiązań offsetowych spełniających cele określone w ustawie offsetowej.

Jak czytamy w oświadczeniu resortu, w trakcie trwających od roku negocjacji, strona polska wykazała pełną otwartość i gotowość do wypracowania rozwiązań możliwych do zaakceptowania przez obie strony. Dla polskiego rządu absolutnym priorytetem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa państwa i zapewnienie warunków do rozwoju polskiego przemysłu obronnego.

Rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu, w związku z czym dalsze prowadzenie rozmów jest bezprzedmiotowe.

Negocjacje umowy offsetowej rozpoczęły się 30 września 2015 r. po rozstrzygnięciu przez Ministerstwo Obrony Narodowej przetargu na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii.

pzl2O rządowe zamówienie na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii starała się fabryka PZL-Świdnik. Oferowany był model AW149.

Jak twierdzi Krzysztof Krystowski, prezes PZL-Świdnik: „Po decyzji MON jesteśmy gotowi zaoferować pełną gamę śmigłowców dla potrzeb Sił Zbrojnych RP we współpracy z polskim przemysłem obronnym.”

Pod koniec czerwca świdnickie zakłady odwiedził Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej, który w trakcie  uroczystości przekazania śmigłowców W-3PL Głuszec i W-3RM Anakonda oraz otwarcia nowego Centrum Serwisowego, deklarował: – Jeżeli mamy być bezpieczni to musimy mieć dobre narzędzia. Świdnik tych narzędzi dostarcza.  MON na pewno będzie przykładał wagę do produktów z Polski, bo to nasz wspólny interes.

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/10/pzl2.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/10/pzl2-300x300.jpgD.C.AKTUALNOŚCIAirbus Helicopters,Caracal,Krzysztof Krystowski,przetarg na śmigłowce,PZL-Świdnik

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju, Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters związanej z kontraktem na zakup śmigłowców wielozadaniowych Caracal dla polskiej armii. Kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego. Wysokość kontraktu to ok. 13,5 mld zł. Co najmniej...