dsc_0038Szczegóły słynnej bitwy pod Częstoborowicami (obecnie gmina Rybczewice) z 1863 r. postanowił zbadać Adam Sikorski, autor kultowego już programu o tematyce historycznej „Było…nie minęło”, emitowanego w TVP Lublin i TVP Historia.

Dziś ekipa Telewizji Lublin gościła w miejscowości Częstoborowice, gdzie realizowano odcinek dotyczący ostatecznego ustalenia miejsca bitwy pod Częstoborowicami stoczonej najprawdopodobniej 30 lipca 1863r. z wojskami rosyjskimi.

Gmina Rybczewice zaprosiła do przedsięwzięcia wszystkich mieszkańców i miłośników historii. Chętni zebrali się rano koło kościoła parafialnego w Częstoborowicach, by wraz z ekipą TVP Lublin złożyć kwiaty przy pomniku ku czci Powstańców.

dsc_0057W nagraniu uczestniczyła wójt Gminy Rybczewice Elżbieta Masicz, Renata Trała sekretarz Gminy, młodzież z Zespołu Szkół w Rybczewicach oraz grupa rekonstrukcyjna z Warki, a także konsultant archeolog.

Następnie udano się kilkaset metrów dalej na teren pobliskich pól na poszukiwania właściwego miejsca bitwy.

– Z pewnością uczyliście się o powstaniu styczniowym, ale nas interesują bitwy nie do końca zbadane, o których niewiele napisali nawet profesorowie z siwymi brodami. Jedną z takich bitew jest właśnie ta stoczona pod Częstoborowicami. Wciąż kryje wiele tajemnic – mówił do młodzieży redaktor Adam Sikorski.

dsc_0070Jedną z głównych atrakcji dla zainteresowanych historią uczniów była możliwość strzelania z broni palnej, udostępnionej przez członków grupy rekonstrukcyjnej z Warki.

Podczas nagrana wykorzystano najnowszy sprzęt poszukiwawczy do wykrywania metalu.

-Mam nadzieję, że będziemy świadkami odkryć, ale pamiętajmy, że tego typu badania to czysta loteria. – uprzedzał redaktor.

Udało się znaleźć kilka przedmiotów, takich jak widły czy ostrze, ale ich wartość historyczna będzie dopiero badana. Korzystając z okazji jedna z mieszkanek Rybczewic wręczyła autorowi programu niezwykłe znalezisko.

dsc_0089-Kilka lat temu podczas sadzenia kwiatów w ogrodzie znalazłam przedmioty przypominające ostrza, które wydały mi się wartościowe. Mi są nie potrzebne, a w odpowiednich rękach mogą okazać się cenne – mówiła znalazczyni.

Wstępnie ustalono, że jeden z zardzewiałych przedmiotów może pochodzić z okresu II Wojny Światowej, a drugi z okresu Powstania Styczniowego.

Na miejscu byli też państwo Andrzej Korytkowski i Agnieszka Battelli, którzy udostępnili na potrzeby programu fragmenty oryginalnego pamiętnika Stanisława Pomiana-Srzednickiego – Pierwszego Polskiego Prezesa Sądu Najwyższego, świadka wydarzeń z 1863 roku. Pamiętnik należy do zbiorów jego potomkini pani Agnieszki.

dsc_0092Program zakończyło wspólne ognisko i po raz pierwszy wykonana ballada ,,Rzeź Częstoborowicka”.

Program „Było…nie minęło” z Częstoborowic będzie można obejrzeć 18 grudnia w TVP Lublin i 19 grudnia na antenie TVP Historia.

 

 

dsc_0082

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/11/DSC_0057-1024x684.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/11/DSC_0057-300x300.jpgD.C.AKTUALNOŚCIAdam Sikorski,Bitwa pod Częstoborowicami,Było,Częstoborowice,nie minęło,Rybczewice
Szczegóły słynnej bitwy pod Częstoborowicami (obecnie gmina Rybczewice) z 1863 r. postanowił zbadać Adam Sikorski, autor kultowego już programu o tematyce historycznej „Było...nie minęło”, emitowanego w TVP Lublin i TVP Historia. Dziś ekipa Telewizji Lublin gościła w miejscowości Częstoborowice, gdzie realizowano odcinek dotyczący ostatecznego ustalenia miejsca bitwy pod Częstoborowicami stoczonej...