dsc_7409 dsc_7355 dsc_7322dsc_7378Dziś w Zespole Szkół w Trawnikach odbyła się historyczna uroczystość: pierwsza szkolna Barbórka obchodzona w obecności pocztu sztandarowego, z nowym szkolnym sztandarem. W uroczystej Barbórce udział wzięli górnicy, przedstawiciele władz Powiatu Świdnickiego: starosta Dariusz Kołodziejczyk i wicestarosta Waldemar Białowąs, wójt gminy Trawniki Jerzy Szpakowski oraz jego zastępca Daniel Baj, dyrektorzy szkół, przedsiębiorcy współpracujący ze szkołą, nauczyciele i uczniowie.

Symbolicznego wbicia gwoździ dokonali starosta i wicestarosta, jako przedstawiciele organu prowadzącego szkoły, a także przedstawiciele Rady Rodziców i pracodawców współpracujących ze szkołą, którzy sztandar ufundowali. Dyrektor Katarzyna Balcerek dziękowała fundatorom i podkreślała, że sztandar to ważny symbol, wokół którego jednoczyć się będzie szkolna społeczność. – Polska węglem stoi. Cieszę się, że w Powiecie Świdnickim mamy piękne górnicze tradycje, które kontynuowane są przez młodych ludzi – mówił starosta Kołodziejczyk.

– Zespól Szkół w Trawnikach to szkoła, która w ostatnim czasie poczyniła ogromy krok do przodu – podkreślał wicestarosta Białowąs – od września jest wojewódzkim koordynatorem ODiDZ-ów, ma w swojej ofercie najwięcej zawodów ze wszystkich szkół zawodowych. Odpowiada na potrzeby rynku pracy tworząc zawody, na które jest zapotrzebowanie, jak kierunki górnicze, czy kolejowe – dodawał.

Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na nowy sztandar, oficjalnie wstępując w grono uczniów Zespołu Szkół w Trawnikach.

Uroczystość zakończyła stara tradycyjna ceremonia górnicza zwana „skokiem przez skórę”, podczas której nowicjuszy do stanu górniczego przyjmują stare strzechy. Polega na opasaniu nowicjusza skórą i skoku przez nią. Czwartoklasiści z klasy górniczej poprzez ten obrzęd zostali symbolicznie włączeni w zaszczytne grono górniczej braci.

(dp)

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/12/DSC_7410-1024x684.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/12/DSC_7410-300x300.jpgD.P.AKTUALNOŚCIEDUKACJAKULTURA I ROZRYWKABarbórka,Barbórka Trawniki,Daniel Baj,Dariusz Kołodziejczyk,Jerzy Szpakowski,Waldemar Białowąs,Zespół Szkół w Trawnikach
Dziś w Zespole Szkół w Trawnikach odbyła się historyczna uroczystość: pierwsza szkolna Barbórka obchodzona w obecności pocztu sztandarowego, z nowym szkolnym sztandarem. W uroczystej Barbórce udział wzięli górnicy, przedstawiciele władz Powiatu Świdnickiego: starosta Dariusz Kołodziejczyk i wicestarosta Waldemar Białowąs, wójt gminy Trawniki Jerzy Szpakowski oraz jego zastępca...