AKTUALNOŚCIEDUKACJA

Koszmar Holokaustu – poruszająca lekcja dla młodzieży w I LO

Wczorajszy dzień w I LO w Świdniku upłynął pod znakiem pamięci o Ofiarach Holokaustu. W szkole gościł dr Janusz Kłapeć z Zakładu Historii Najnowszej UMCS, który wygłosił przejmujący wykład „Zagłada Żydów lubelskich”. Zaprezentowano także wystawę „Żydowscy Świadkowie Polskiego Stulecia”.
Zbliża się Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Datę wyznaczono na 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 r. Święto uchwalono w 2005 roku przez ONZ, by uczcić pamięć ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.
Wczoraj młodzież z „Bronka” miała okazję, by zrozumieć ogrom tragedii, jaka spotkała Żydów w naszym regionie ze strony nazistów.
– 42 tys Żydów mieszkało w Lublinie przed wybuchem II wojny Światowej. Co trzeci, czwarty mieszkaniec miasta był pochodzenia żydowskiego. ’44- go przetrwało jedynie 300, z czego 15 z przedwojennego Lublina. – wyliczał dr Janusz Kłapeć z Zakładu Historii Najnowszej UMCS. Wykładowca mówił o wszelkich przejawach represji, takich jak wysiedlenia, stygmatyzowanie, przejmowanie majątku, o stopniowym ograniczaniu praw i wypychaniu ludności żydowskiej z przestrzeni publicznej.
Wykład obrazowały zdjęcia przedstawiające m.in warunki życia w getcie lubelskim i obozach zagłady zlokalizowanych w naszym regionie.
Zaprezentowano także wystawę „Żydowscy Świadkowie Polskiego Stulecia”, udostępnioną przez Centropę.
Centropa to żydowski instytut historyczny z główną siedzibą zlokalizowaną w Wiedniu. Od 2000 r. przeprowadzono rozmowy z 1200 starszymi osobami pochodzenia żydowskiego wciąż mieszkającymi w Środkowej i Wschodniej Europie oraz zebrano i zeskanowano ich rodzinne zdjęcia. Te najbardziej przejmujące historie stały się bazą do stworzenia krótkich filmów i wystaw, które przedstawiane są w ponad 500 szkołach w 20 różnych krajach. I LO w Świdniku należy do szkół współpracujących z tą instytucją.
– Ta niezwykła wystawa odjeżdża już odwiedzać inne szkoły w Polsce, współpracujące z Centropą. Cieszymy się, że kilka dni mogła naszym uczniom przybliżyć losy zwykłych ludzi pochodzenia żydowskiego. – mówi współorganizatorka wydarzenia, Dorota Jaśkowska, nauczyciel j. polskiego w ILO Świdnik.
Wystawę i projekt nauczycielki I LO – Dorota Jaśkowska, Elżbieta Derek i Aneta Jagieła, zaadresowały do młodzieży klas trzecich, dla których Holokaust jest ważnym elementem w programie nauczania.
W wydarzeniu uczestniczył wicestarosta Waldemar Białowąs oraz uczniowie Gimnazjum nr 3 i PCEZ.
– Młodzi ludzie z podobnymi marzeniami i planami jak wy, tak ciężko doświadczeni, nie mieli możliwości ich realizować. Pamięć o nich to niezwykle ważny element edukacji – podkreślał Waldemar Białowąs.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button