Kształcenie zawodowe może być kluczem do sukcesu. Jakie się okazuje powiat świdnicki nie tylko pozyskuje miliony złotych na drogi, bazę sportową, służbę zdrowia, czy opiekę socjalną, ale i na kształcenie zawodowe uczniów szkół powiatowych. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego Dariusz Kołodziejczyk – Starosta Świdnicki oraz Wicestarosta Waldemar Białowąs wspólnie z dyrektorami szkół: Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych w Zespole Szkół nr 1 w Świdniku i Zespół Szkół w Trawnikach podpisali umowy na dofinansowanie projektów z zakresu kształcenia zawodowego. Dofinansowanie otrzymały trzy z czterech placówek oświatowych z kształceniem zawodowym, których powiat jest organem prowadzącym. Łączny koszt projektów to 2, 3 mln zł. PCEZ zajął 1 miejsce na liście rankingowej uzyskując 88,5 pkt. na 100 możliwych, pozostałe uplasowały się w pierwszej dziesiątce na 37 wniosków rekomendowanych do dofinansowania w województwie lubelskim. Umowy zostały wręczone z rąk Marszałka Województwa Sławomira Sosnowskiego. Jak informuje starosta Kołodziejczyk – Priorytetem w tych projektach w obszarze kształcenia zawodowego będzie aktywne włączenie zapotrzebowania pracodawców w proces edukacji. Z uwzględnieniem szczególnych umiejętności absolwenta dostosowanych do potrzeb lokalnego i regionalnego rynku pracy. Konieczne jest opracowanie mechanizmów pozwalających na szybkie modyfikowanie programów nauczania, tak by potrzeby pracodawców i możliwości placówek oświatowych zazębiały się. W ramach tylko jednego z tych projektów i jednego z zaplanowanych działań zamierzamy dostosować szanse na zatrudnienie 100 uczniów  poprzez realizację staży we współpracy z pracodawcami – dodaje starosta.

– Dzisiejszy sukces to efekt wielomiesięcznej wspólnej pracy i dobrej współpracy szkół z organem prowadzącym – dodaje wicestarosta Waldemar Białowąs – przez ostatnie półtora roku odbyliśmy wiele spotkań i szkoleń z pracownikami i dyrekcją Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego, podczas których zarówno dyrektorzy, jak i nauczyciele zdobywali wiedzę, w jaki sposób skutecznie aplikować o środki. Edukacja, w tym również kształcenie zawodowe na najwyższym poziomie to priorytet w mojej pracy samorządowej – podkreślał Białowąs – dobra współpraca z dyrektorami szkół i wspólna ciężka praca pozwalają go skutecznie realizować.

Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku. Zajęło 1 miejsce z projektem  z projektem „Nowe umiejętności – nowe szanse na rynku pracy – doskonalenie umiejętności kadry nauczycielskiej i uczniów. Koszt projektu to ponad 1 mln. zł. Zespół Szkół Nr 1 w Świdniku Zajął miejsce 6 z projektem „Mistrzostwo w zawodzie kluczem do sukcesu”. Kwota projektu to prawie 1 mln. zł. Natomiast Zespół Szkół w Trawnikach zajął miejsce 10 z projektem „Aktywni zawodowcy. Podniesienie jakości kształcenia zawodowego w Zespole Szkół w Trawnikach” koszt realizowanego projektu to ponad 300 tys. zł.

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/04/DSC_2082-1024x683.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/04/DSC_2082-300x300.jpgWTRAKTUALNOŚCIEDUKACJADariusz Kołodziejczyk,dofinansowanie,PCEZ Świdnik,Waldemar Białowąs,Zespół Szkół nr 1 im. C. K. Norwida w Świdniku,Zespół Szkół w Trawnikach
Kształcenie zawodowe może być kluczem do sukcesu. Jakie się okazuje powiat świdnicki nie tylko pozyskuje miliony złotych na drogi, bazę sportową, służbę zdrowia, czy opiekę socjalną, ale i na kształcenie zawodowe uczniów szkół powiatowych. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego Dariusz Kołodziejczyk - Starosta Świdnicki oraz Wicestarosta Waldemar Białowąs wspólnie...