30 kwietnia strażacy z OSP Izdebno Gmina Rybczewice świętowali 90 – lecie powstania jednostki. Zaś 3 maja 90 lat istnienia obchodziła jednostka OSP w Kozicach Górnych Gmina Piaski. Te dwie uroczystości zostały połączone z gminnymi obchodami dnia strażaka.

W niedziele w Gminie Rybczewice uroczystość rozpoczęto mszą świętą. Następnie obchody zostały przeniesione pod urząd gminy, gdzie nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych. Prezes Zarządu Gminnego OSP w Rybczewicach Józef Szymaniak zameldował Prezesowi Zarządu Powiatowego OSP w Świdniku Dariuszowi Kołodziejczykowi o gotowość i przybyciu zaproszonych jednostek. Z racji tego, że również podczas tej uroczystości obchodzono Gminny Dzień Strażaka, po meldunku przystąpiono do wręczenia odznaczeń strażakom z terenu Gminy Rybczewice. Wójt Gminy Rybczewice Elżbieta Masicz i Prezes Kołodziejczyk odznaczyli druhów za wysługę lat, zasługi dla pożarnictwa i uhonorowali wybranych „Wzorowym Strażakiem”.

Za początek powstania OSP Izdebno uważa się 8 maja 1927 roku. Wtedy to w mieszkaniu Macieja Jankowskiego spotkało się kilku mieszkańców wsi Izdebno i Kolonii Izdebno i w trakcie dyskusji padła propozycja założenia w Izdebnie jednostki OSP. W okresie okupacji hitlerowskiej strażacy nie przerwali swojej aktywnej działalności. Pod szyldem Ochotniczej Straży Pożarnej działały Bataliony Chłopskie. Prawie wszyscy strażacy uczestniczyli w  działalności podziemia. Największą akcją, w której brali udział było uwolnienie więźniów z więzienia w Krasnymstawie w 1945 roku. W czasie okupacji patrolowano drogi dojazdowe w celu zaalarmowania mieszkańców wsi przed zbliżającymi się oddziałami niemieckimi. Członkowie straży za działalność swoją byli więzieni przez niemieckiego okupanta. Czynem społecznym w 1971 roku, przy pomocy  mieszkańców wsi wyremontowano i  powiększono strażnice, a także w roku 1972 wybudowano garaż. Obecnie jednostka stale się rozwija i powiększa o grono nowych strażaków. Od wielu lat regularnie startuje w zawodach rangi gminnej i powiatowej. W 2016 roku strażacy z Izdebna zajęli 3 miejsce na zawodach powiatowych w Mełgwi.

3 maja w Kozicach Górnych w Gminie Piaski na placu przed OSP odbyły się obchody 90 – lecia jednostki oraz Gminnego Dnia Strażaka. Uroczystość rozpoczął przemarszem pocztów sztandarowych i kompanii honorowej OSP Piaski. Następnie Komendant Zarządu Gminnego OSP w Gminy Piaski  Marek Bereza zameldował Prezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Lublinie Marianowi Starownikowi gotowość i przybycie zaproszonych jednostek. W trakcie uroczystości nie zabrakło również okolicznościowych przemówień.  – To szczególny jubileusz, na którą swoją postawą i zaangażowaniem pracowało wiele pokoleń druhów i mieszkańców. Dziś OSP są przygotowane do prowadzenia różnego rodzaju akcji. Jednak nie wystarczy, że strażak ochotnik chce być strażakiem. Musi przejść 120 godzinny kurs szkolenia  podstawowego, a jeśli chciałby specjalizować się np. w ratownictwie chemicznym, czy medycznym musi przejść dodatkowe szkolenia. Można powiedzieć, że nasi strażacy ochotnicy to są profesjonaliści. – podkreślał Prezes Marian Starownik. Swoją refleksją podzielił się również prezes Zarządu Powiatowego OSP w Świdniku Dariusz Kołodziejczyk. –  Od kilku lat OSP są dofinansowane poprzez środki zewnętrzne. Wielkie wsparcie  oferują również samorządy. W tej chwili brakuje dobrej woli i zrozumienia ze strony obecnego rządu. Myślę tu o ustawie o Systemie przeciwpożarowym, która niejako zabiera strażakom ochotnikom odpowiedni procent z ubezpieczeń od ognia. Te pieniądze miały być przeznaczone na szkolenia młodzieży, czy umundurowanie. Niestety tego nie będzie. – mówił Prezes Kołodziejczyk. Prezes Zarządu Gminnego OSP w Piaskach Michał Cholewa, przypomniał iż Gmina Piaski ma się czym pochwalić. Na jej terenie funkcjonuje 13 czynnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, które zrzeszają kilkuset strażaków, wśród nich wielu młodych ludzi. Gmina od wielu lat inwestuje w straż. Powstało 5 obiektów ze środków Planu Rozwoju Obszarów Wiejskich, mamy przygotowana dokumentację na kolejne 4 w Janówku, Wierzchowiskach, Majdanie Kozic Górnych oraz Bystrzejowicach Drugich, tu w Ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Począwszy od następnego roku chcemy wyposażać jednostki w nowe lekkie samochody pożarnicze. W trakcie uroczystości wręczono odznaczenia za wysługę lat, zasługi dla pożarnictwa i uhonorowali wybranych strażaków „Wzorowym Strażakiem” a młodzież została odznaczona medalami „Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza”. Medale wręczali: prezes Starownik, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku Sławomir Kowalczyk, prezes powiatowy i prezes gminy OSP Piaski.

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/05/DSC_2568-1024x683.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/05/DSC_2568-300x300.jpgWTRAKTUALNOŚCIKULTURA I ROZRYWKADariusz Kołodziejczyk,Elżbieta Masicz,Michał Cholewa,Ochotnicza Straz Pożarna,OSP
30 kwietnia strażacy z OSP Izdebno Gmina Rybczewice świętowali 90 - lecie powstania jednostki. Zaś 3 maja 90 lat istnienia obchodziła jednostka OSP w Kozicach Górnych Gmina Piaski. Te dwie uroczystości zostały połączone z gminnymi obchodami dnia strażaka. W niedziele w Gminie Rybczewice uroczystość rozpoczęto mszą świętą. Następnie obchody...