Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego w Świdniku reprezentowała Polskę i Świdnik w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Najpierw była ciężka praca, w czasie której przygotowywali się do ogólnopolskiego konkursu Euroscola, potem po raz drugi w historii I Liceum im. W. Broniewskiego wygrana, potem kolejne miesiące żmudnych przygotowań do reprezentowania Polski i Świdnika w Europarlamencie i wreszcie długo wyczekiwany i upragniony wyjazd. 24 uczniów ILO ma za sobą udział w międzynarodowym programie edukacyjnym Euroscola a także niezapomniane zwiedzanie Paryża, Strasburga i Wiednia.

Najważniejszym punktem wycieczki był udział w symulacji obrad Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w głównej sali plenarnej. Młodzież z 22 państw europejskich, w sumie blisko 500 osób, spędziła tam cały dzień pracując w  międzynarodowych tematycznych grupach roboczych. W tym dniu Euroscoli świdnicka szkoła była jedyną szkołą z Polski. Uczniowie debatowali również w grupach roboczych nad wieloma problemami ważnymi dla UE takimi jak: środowisko naturalne i energia odnawialna, bezpieczeństwo i prawa człowieka, pomoc rozwojowa, przyszłość Europy, migracja i integracja oraz zatrudnienie ludzi młodych. Ponieważ językiem wiodącym w dyskusji był język angielski, przed wyjazdem młodzież przez wiele tygodni pracowała nad tymi zagadnieniami z nauczycielami wos-u i języka angielskiego.

Wyjazd do Parlamentu połączony był także ze zwiedzaniem najważniejszych zabytków Paryża, Strasburga i Wiednia.

(I LO w Świdniku)

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/05/foto2-1024x768.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/05/foto2-300x300.jpgD.P.AKTUALNOŚCIEDUKACJABronek,Bronek – szkoła,Bronek Świdnik,Europarlament,Euroscola,I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego w Świdniku,Parlament Europejski,Paryż,Strasburg,Unia Europejska,Wiedeń
Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. W. Broniewskiego w Świdniku reprezentowała Polskę i Świdnik w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Najpierw była ciężka praca, w czasie której przygotowywali się do ogólnopolskiego konkursu Euroscola, potem po raz drugi w historii I Liceum im. W. Broniewskiego wygrana, potem kolejne miesiące żmudnych przygotowań do...