Wczoraj w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się konferencja pt. „Kopalnia Jan Karski – przygotowania do budowy”. Gospodarzami spotkania byli Ben Stoikovich – dyrektor generalny PD CO, spółki chcącej budować kopalnię, Mirosław Taras – wiceprezes PD CO, a także samorządowcy: Stanisław Bodys – burmistrz Rejowca Fabrycznego i Hieronim Zonik – burmistrz Siedliszcza. W spotkaniu udział wzięli również Paul Wojciechowski, ambasador Australii w Polsce i Krzysztof Grabczuk – wicemarszałek województwa lubelskiego.

– Planowana inwestycja pochłonęła dotychczas 20 mln dolarów. To przede wszystkim koszt wykonania 9 próbnych odwiertów. Kopalnia będzie najbardziej efektywną kosztowo i najbezpieczniejszą kopalnią w Europie, a jej budowa ma być przykładem, który zachęci innych do inwestycji w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. – mówił Mirosław Taras – wiceprezes Prairie Mining Limited – to perspektywy rozwoju nie tylko dla Gminy Siedliszcze i Powiatu Chełmskiego, ale także sąsiadującego z nim Powiatu Świdnickiego oraz całego Województwa Lubelskiego i Polski Wschodniej. Około 10 000 nowych miejsc pracy, rozwój infrastruktury drogowej, zmiana postrzegania Lubelszczyzny jako regionu „typowo rolniczego”, a także pole pod inwestycje z innych branż. Jest to również ogromne pobudzenie gospodarcze i bodziec do rozwoju całego regionu: kilkadziesiąt milionów złotych dodatkowych wpływów do budżetów gmin i Skarbu Państwa rocznie.

Powiat Świdnicki reprezentował wicestarosta Waldemar Białowąs oraz ubrani w galowe mundury górnicy – uczniowie technikum o profilu górniczym i nauczyciel z Zespołu Szkół w Trawnikach. Reprezentacja Zespołu Szkół w Trawnikach zrobiła na uczestnikach spotkania duże wrażenie. Szczególnie ambasador Australii o polskich korzeniach nie ukrywał wzruszenia widokiem, który kojarzył mu się z tak szanowanym w kraju jego dziadków zawodem.

Górnicy z Zespołu Szkół w Trawnikach uczestniczyli we wczorajszej konferencji nieprzypadkowo. Planowana inwestycja zlokalizowana ma być w okolicy miejscowości Kulik, która położona jest 22 km od Trawnik. Powiatowa szkoła jest zaś jedyną placówka kształcącą na poziomie technikum przyszłych górników.

– Od wielu miesięcy prowadzimy rozmowy z Zarządem PD CO, ponieważ bo wierzymy, że będzie z nami współpracować w budowaniu przyszłej kadry poprzez kształcenie uczniów w szkole posiadającej długą tradycję w nauczaniu zawodów górniczych – mówił Waldemar Białowąs.

Podczas konferencji wicestarosta Białowąs zapewnił o wsparciu naszego samorządu dla planowanej inwestycji i złożył na ręce Bena Stoikovich’a pismo z zaproszeniem do podpisania listu intencyjnego.

– Z radością przyjąłem wiadomość o budowie kopalni „Jan Karski” w sąsiednim Powiecie Chełmskim – mówił podczas konferencji wicestarosta- wierzę w to, że planowana przez Prairie Mining Limited inwestycja może trwale wzmocnić potencjał całego regionu i stać się nowym impulsem dla rozwoju Polski Wschodniej. Naszym celem jest współpraca w przygotowaniu kształcenia młodzieży w zawodach górniczych, co przyniesie korzyści dla rozwoju szkoły: powiększy bazę zawodową placówki i ilość miejsc pracy dla nauczycieli, ale także spółki PD CO, która zdobędzie świetnie wykształconą, wedle własnych, uzgodnionych wytycznych, kadrę pracowników i pokaże swoje zaangażowanie w rozwój lokalnej społeczności.- dodawał Białowąs.

W ubiegłym roku trawnickiej szkole udało się podpisać listy intencyjne ze spółką Przewozy Regionalne oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. Dzięki tej inicjatywie placówka wzbogaciła się o nowe kierunki kształcenia na poziomie technikum: technik automatyk sterowania ruchem kolejowym i technik transportu kolejowego. Współpraca z koleją to stypendia naukowe dla najlepszych uczniów oraz gwarancja zatrudnienia dla absolwentów.

Samorząd Powiatu Świdnickiego chce podjąć  podobną współpracę ze spółką PD CO i podpisać list z konkretnym przesłaniem: wesprzemy firmę w uzyskaniu koncesji, bo wierzymy, że będzie z nami współpracować w budowaniu przyszłej kadry poprzez kształcenie uczniów w szkole posiadającej długą tradycję w nauczaniu zawodów górniczych.

Mirosław Taras – wiceprezes PD CO przedstawił dotychczas zrealizowane działania oraz etapy, które należy zrealizować, aby ruszyła budowa kopalni. To między innymi zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego w Gminie Siedliszcze, zgoda ministra rolnictwa na odrolnienie gruntów, na których powstanie kopalnia i w końcu uzyskanie koncesji na wydobycie węgla. Podejmowane przez spółkę działania dotyczą nie tylko samej kopalni, ale także jej otoczenia. W przyszłości na przylegających terenach powstanie park oraz stok narciarski. To przedsięwzięcie opłacalne nie tylko biznesowo, ale w pełni ekologiczne.

(dp)

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/05/DSC_0229-1-1024x680.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/05/DSC_0229-1-300x300.jpgD.P.AKTUALNOŚCIEDUKACJAKopalnia "Jan Karski",kopalnia węgla kamiennego,Mirosław Taras,Prairie Mining Limited,Waldemar Białowąs,Zespół Szkół w Trawnikach
Wczoraj w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się konferencja pt. „Kopalnia Jan Karski – przygotowania do budowy”. Gospodarzami spotkania byli Ben Stoikovich – dyrektor generalny PD CO, spółki chcącej budować kopalnię, Mirosław Taras – wiceprezes PD CO, a także samorządowcy: Stanisław Bodys - burmistrz Rejowca Fabrycznego i Hieronim Zonik -...