3 maja to dzień uroczyście obchodzony w każdej miejscowości w Polsce. Upamiętnia uchwalenie pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie w 1791 roku. Zobaczmy jak uroczystości wyglądały w wybranych miejscowościach powiatu świdnickiego.

W Piaskach, tradycyjnie, rozpoczęto mszą św. w kościele parafialnym, skąd w asyście pocztów sztandarowych i przy akompaniamencie Orkiestry Dętej MCK w Piaskach, przemaszerowano pod pomnik Konstytucji 3 Maja. Tam wieńce złożyli m.in: Przewodniczący Rady Powiatu Świdnickiego Marcin Najda, Starosta Świdnicki Dariusz Kołodziejczyk, Burmistrz Piask Michał Cholewa, a także przedstawiciele instytucji i placówek z terenu gminy.

Starosta świdnicki podkreślał znaczenie Konstytucji z 1791 roku. – Był to drugi na świecie i pierwszy w Europie dokument, który opisywał prawa i obowiązki obywatela w państwie, zakładając przy tym myśl oświeceniową oraz trójpodział władzy – mówił Dariusz Kołodziejczyk.

W Świdniku uroczystości rozpoczęły się złożeniem wieńców przy pomniku Konstytucji 3 maja. Uczestniczyły w nich władze miasta i powiatu oraz delegacje ze świdnickich instytucji, organizacji, stowarzyszeń, szkół i przedszkoli.

-Konstytucja uchwalona ponad 200 lat temu, jako pierwsza w Europie, wprowadziła do Polski nowoczesność, była zwieńczeniem wieloletnich prób naprawy państwa. Tak samo wtedy, tak i dziś jest znacząca dla nas, pokazuje nam jak powinniśmy żyć w naszym kraju, szanować go i jak prowadzić dobrą, zgodną politykę – mówił Waldemar Białowąs – wicestarosta świdnicki na Placu Konstytucji 3-go Maja w Świdniku.

W dalszej części obchodów można było uczestniczyć w przeglądzie piosenki patriotycznej w muszli koncertowej MCUS, a także pojechać w paradzie rowerowej.

W Mełgwi wczoraj również w urozmaicony sposób świętowano. Po mszy św., odprawionej w intencji Ojczyzny, przy akompaniamencie gminnej Orkiestry Dętej, przedstawiciele władz samorządowych kwiaty złożyli pod Ścianą Pamięci na cmentarzu. Po części oficjalnej mieszkańcy mogli przy ognisku śpiewać pieśni patriotyczne na placu przy Amfiteatrze.

 

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/05/DSC_0985-4-1024x682.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/05/DSC_0985-4-300x300.jpgD.C.AKTUALNOŚCI3 maja,Dariusz Kołodziejczyk,Konstytucja 3 Maja,Waldemar Białowąs
3 maja to dzień uroczyście obchodzony w każdej miejscowości w Polsce. Upamiętnia uchwalenie pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie w 1791 roku. Zobaczmy jak uroczystości wyglądały w wybranych miejscowościach powiatu świdnickiego. W Piaskach, tradycyjnie, rozpoczęto mszą św. w kościele parafialnym, skąd w asyście pocztów sztandarowych i przy akompaniamencie Orkiestry Dętej MCK...