W ubiegły piątek w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku obchodzono uroczystość 20-lecia nadania szkole imienia Zygmunta Puławskiego. Podczas uroczystości, uczniowie przybliżyli historię Patrona – pilota i inżyniera, pioniera w lotnictwie polskim.

Uczniowie uczcili pamięć Puławskiego  inscenizacją artystyczną oraz mini koncertem. Wśród zaproszonych gości obecni byli pierwsi absolwenci PCEZ, poprzedni dyrektorzy szkoły, członkowie Klubu Seniorów Lotnictwa w Świdniku oraz wicestarosta Waldemar Białowąs, który odczytał list gratulacyjny.

– Byłem obecny 20 lat temu podczas nadawania szkole imienia Zygmunta Puławskiego – mówił wicestarosta Białowąs – podobnie jak jej patron, PCEZ stale poszukuje możliwości rozwoju. Dziś jako przedstawiciel organu prowadzącego szkołę cieszę się, że mogę wspierać szkołę każdego dnia w jej funkcjonowaniu, jak również w pozyskiwaniu środków na rozwój bazy edukacyjnej i sportowej. Placówka stale potwierdza swoją markę, dzięki osiągnięciom swoich uczniów, zdobywanym wyróżnieniom, czy certyfikatom. Jest to też miejsce przyjazne, w którym uczniowie i grono pedagogiczne świetnie się rozumieją. Sprzyja podejmowaniu wyzwań naukowych, ale też pozwala rozwijać pasje artystyczne i sportowe. – dodawał wicestarosta.

Zygmunt Puławski urodził się w Lublinie, w 1920 roku rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej. Odznaczał się pracowitością i szeroką wiedzą techniczną. Po studiach wyjechał do Francji na praktyki w zakładach Berguet, po czym powrócił do Polski i ukończył Szkołę Pilotów w Bydgoszczy. Był głównym konstruktorem w Centralnych Warsztatach Lotniczych w Warszawie. Specjalizował się między innymi w innowacyjnych konstrukcjach technicznych samolotów, np. myśliwskiego PZL P.1. Opracował nowoczesne, jak na tamte czasy, podwozie tzw. „nożycowe”.

Zmarł tragicznie 21 marca w 1931 roku, podczas oblotu samolotu własnego projektu – amfibii PZL.12.

(dp)

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/06/DSC_4438-1024x683.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/06/DSC_4438-300x300.jpgD.P.AKTUALNOŚCIEDUKACJAAnna Goral,Klub Seniorów Lotnictwa,PCEZ,Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej,Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej im. Z. Puławskiego w Świdniku,Waldemar Białowąs,Zygmunt Puławski
W ubiegły piątek w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku obchodzono uroczystość 20-lecia nadania szkole imienia Zygmunta Puławskiego. Podczas uroczystości, uczniowie przybliżyli historię Patrona - pilota i inżyniera, pioniera w lotnictwie polskim. Uczniowie uczcili pamięć Puławskiego  inscenizacją artystyczną oraz mini koncertem. Wśród zaproszonych gości obecni byli pierwsi absolwenci PCEZ, poprzedni...