Wielu nauczycieli pyta Zakład Ubezpieczeń Społecznych o emerytury. Wszystko przez obniżenie wieku emerytalnego, które zbiega się ze zmianami w szkołach. Prawie siedmiuset pedagogów uczestniczyło w spotkaniach z ekspertami ZUS w województwie lubelskim.

– Nauczyciele nadal mogą przejść na świadczenia wcześniejsze, związane z pracą przy tablicy: emeryturę z tytułu wykonywania pracy w szczególnym charakterze, emeryturę pomostową oraz emeryturę z Karty Nauczyciela. Mają też do dyspozycji nauczycielskie świadczenia kompensacyjne przyznawane do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. A od października będą mogli odejść na emeryturę powszechną: kobiety w wieku 60 lat, a mężczyźni 65 lat – przypomina Marta Strus, zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Lublinie.

Obniżenie wieku emerytalnego ma wpływ na emerytury z Karty Nauczyciela. Zmienione przepisy przewidują, że część pedagogów zachowa możliwość starania się o emeryturę nauczycielską mimo ukończenia 60/65 lat. Prawo do tego świadczenia mogą uzyskać również nauczyciele, którzy odchodzą z pracy z powodu wygaszania gimnazjów.

Obniżenie wieku ma też znaczenie dla osób, które 1 października tego roku będą mieć prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Te osoby same zdecydują, czy chcą zamienić świadczenie kompensacyjne na emeryturę od razu po ukończeniu 60/65 lat, czy zaczekać z tym do podwyższonego wieku emerytalnego.
Szczegółowe informacje na temat emerytur dla nauczycieli można znaleźć w specjalnej broszurze, którą ZUS udostępnił pedagogom na swojej stronie internetowej („Jakie emerytury dla nauczycieli”).

ZUS Lublin

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/02/zus.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2016/02/zus-300x280.jpgD.C.AKTUALNOŚCIemerytury,obniżenie wieku emerytalnego,świadczenia dla nauczycieli,ZUS
Wielu nauczycieli pyta Zakład Ubezpieczeń Społecznych o emerytury. Wszystko przez obniżenie wieku emerytalnego, które zbiega się ze zmianami w szkołach. Prawie siedmiuset pedagogów uczestniczyło w spotkaniach z ekspertami ZUS w województwie lubelskim. – Nauczyciele nadal mogą przejść na świadczenia wcześniejsze, związane z pracą przy tablicy: emeryturę z tytułu wykonywania pracy...