AKTUALNOŚCIEDUKACJA

Dobre rozwiązania na trudne zachowania, czyli naukowo w Mełgwi

13 czerwca w Urzędzie Gminy Mełgiew odbyła się konferencja pt. „Dobre rozwiązania na trudne zachowania”. Spotkanie zorganizowane zostało przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku przy współpracy Urzędu Gminy Mełgiew i wójta Ryszarda Podlodowskiego, który objął je swoim patronatem. W skład komitetu organizacyjnego weszły: Elżbieta Korbus – zastępca wójta oraz ze strony Ośrodka Elżbieta Krupa – wicedyrektor.
Celem konferencji było upowszechnianie wiedzy na temat funkcjonowania dzieci z trudnościami wychowawczymi i edukacyjnymi. Konferencja kierowana była do nauczycieli mających zawodowy kontakt z uczniami mającymi problemy wychowawcze i trudności w nauce, rodziców i innych osób zainteresowanych tą tematyką. Uczestnicy konferencji wypełnili cała salę konferencyjną urzędu.
Elżbieta Krupa – wicedyrektor SOSW w Świdniku powitała gości i zaprosiła na występ wokalny Szymona Woźniaka, ucznia III Gimnazjum Specjalnego w Świdniku.
Powiat Świdnicki reprezentowali wicestarosta Waldemar Białowąs oraz Joanna Kulikowska – Kierownik Referatu Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Świdniku. Wicestarosta otwierając spotkanie podkreślił, że tego typu inicjatywy organizowane dla lokalnych społeczności  są bardzo potrzebne, bo tylko zintegrowane działania nauczycieli, rodziców i organów prowadzących szkoły mogą poprawić sytuację uczniów z problemami edukacyjnymi i wychowawczymi.
Pierwszy z paneli tematycznych dotyczył „Genetyczno-środowiskowych uwarunkowań trudności szkolnych – współczesnej diagnostyki i możliwości terapii”, o których zgromadzonym licznie gościom opowiedział prof. UM dr hab. n. med. Janusz Kocki – znany i ceniony specjalista, który od lat współpracuje i wspiera działania Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Świdniku.

Następnie prof. dr hab. Wioletta Tuszyńska-Bogucka z Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie przedstawiła zagadnienie pt. „Technologie informacyjne a zachowania ryzykowne dzieci i młodzieży”. Przedstawione informacje wywarły na słuchaczach duże wrażenie: prof. Tuszyńska-Bogucka przedstawiła wiele szokujących faktów na temat funkcjonowania dzieci i młodzieży w internecie.
W zastępstwie dr hab. n. farm. Anny Boguckiej-Kockiej wykład pt. „Pasożyty człowieka – zapomniane zagrożenia?”, przedstawił dr Przemysław Kołodziej. To jedno z zagrożeń o szerokiej skali występowania, którego spektrum działania jest bardzo szerokie.
W zastępstwie dr n. hum. Jacka Boguckiego wykład pt. „ADHD – różne obrazy zachowania się dzieci” przedstawiła prof. dr hab. Wioletta Tuszyńska-Bogucka.
Po przerwie panele poprowadzili specjaliści z naszych placówek: mgr Ewa Otrębska- nauczyciel-logopeda z SOSW im. H. Sienkiewicza w Świdniku, Elżbieta Gauda – wicedyrektor SOSW w Kozicach Dolnych, mgr Barbara Ciechańska oraz mgr Dorota Grabowska-Oleszczuk – psycholożki w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świdniku.
Konferencję podsumowała Joanna Kulikowska – Kierownik Referatu Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Świdniku.
W trakcie trwania spotkania czynny był punkt konsultacyjny prowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ośrodka, zorganizowano także zbiórkę pieniędzy na pomoc dla Jasia Karwowskiego. Swoje stoisko prezentowała firma REMI.

(dp)
 

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button