Od tygodnia w całym kraju trwają manifestacje, których celem jest wyrażenie sprzeciwu wobec zmian w sądownictwie.

20 lipca do protestujących przyłączył się Świdnik. Członkowie Świdnik Wspólna Sprawa postanowili wesprzeć protestujących z całego kraju i pocztą pantoflową spontanicznie rozesłali zaproszenia do mieszkańców Świdnika, nie tylko związanych z ŚWS.

Pierwszego dnia protestu pod Sądem Rejonowym w Świdniku pojawiło się ok. 20 osób, wczoraj było ich już ok. 200.

Wśród zebranych byli mieszkańcy Świdnika w różnym wieku – od dzieci po emerytów. Protestował m.in. Stanisław Skrok – były burmistrz Świdnika i działacz Solidarności, Kazimierz Sidor – samorządowiec i wieloletni powiatowy rzecznik konsumentów czy Cezary Listowski – poeta, pisarz i działacz Solidarności.

-W takich miastach jak Świdnik jest wielu ludzi, którzy rozumieją, że wolne, sprawiedliwe sądy to podstawa zachodniej cywilizacji. Dlatego tu jesteśmy i walczymy o wolność sądów – mówił do zebranych przy sądzie w Świdniku Jakub Osina, lider Świdnik Wspólna Sprawa, stowarzyszenia inicjującego ten obywatelski zryw.

Uczestnicy protestu przynieśli ze sobą świece i znicze. Rozmawiano na temat sytuacji w kraju i razem śpiewano hymn Polski.

Wczoraj, niespodziewanie prezydent podjął decyzję o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Poinformował, że przygotuje nowe ustawy, być może przy pomocy ekspertów w ciągu 2 miesięcy. Jak zawiadomił rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński, prezydent podpisze ustawę o ustroju sądów powszechnych.

Mimo to, wczoraj świdniczanie kolejny dzień protestowali pod świdnickim sądem.

-Doszliśmy do wniosku, że presja nadal ma sens i cel – trzecie weto, które odbierze przynajmniej część władzy z rąk ministra Ziobro – mówił Osina. Zaznaczył jednak, że w tych czasach z każdego sukcesu trzeba się cieszyć. – Każdy z nas powinien być choć trochę zadowolony. Cieszę się z decyzji pana prezydenta. Niestety Zbigniew Ziobro ma pełnię władzy nad tymi sądami, które są najbliżej nas. Ważne, że to co wspólnie przez te kilka dni osiągnęliśmy nikt nam nie odbierze i to co w nas pozostanie, to świadomość, że działanie ma sens. Opór obywatelski ma sens – mówił Jakub Osina, lider ŚWS.

Jednak jak dowiadujemy się dziś, Prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą z dnia 12 lipca 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw – poinformował Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

 

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/07/protest-foto-1024x576.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/07/protest-foto-300x300.jpgD.C.AKTUALNOŚCIJakub Osina,protest,Świdnik Wspólna Sprawa.,zmiany w sądownictwie
Od tygodnia w całym kraju trwają manifestacje, których celem jest wyrażenie sprzeciwu wobec zmian w sądownictwie. 20 lipca do protestujących przyłączył się Świdnik. Członkowie Świdnik Wspólna Sprawa postanowili wesprzeć protestujących z całego kraju i pocztą pantoflową spontanicznie rozesłali zaproszenia do mieszkańców Świdnika, nie tylko związanych z ŚWS. Pierwszego dnia protestu pod...