Sejm uchwalił wczoraj nową ustawę o Sądzie Najwyższym, która przewiduje m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Za ustawą głosowało 235 posłów, przeciw było 192, a 23 wstrzymało się od głosu. Od kilku dni w całym kraju trwają manifestacje, których celem jest wyrażenie sprzeciwu wobec zmian w sądownictwie. Wczoraj do protestujących przyłączył się Świdnik.

Wczoraj od godziny 15 trwała pikieta przed Sejmem. To reakcja społeczeństwa na ustawę PiS o SN. Największa demonstracja rozpoczęła się po godzinie 20 przed Pałacem Prezydenckim, następnie przeniosła się przed Sejm i przed siedzibę Sądu Najwyższego. Zgromadzeni w Warszawie skandowali hasła m. in.- „Konstytucja”, „Wolne sądy”, czy „Wolność, Równość, Demokracja”. Na ulice wyszli także mieszkańcy innych miast w całej Polsce. Od kilku dni odbywa się pokojowa demonstracja przed Sądem Okręgowym w Lublinie. We wtorek i środę kilkaset osób udało się na Plac Litewski, gdzie wspólnie odśpiewano Mazurek Dąbrowskiego. W czwartek liczba uczestników szacowana już była na 2 – 3 tysiące.

Zdjęcie sferyczne (360 VR) z czwartkowego protestu w Lublinie.
Kliknij, aby zobaczyć efekt sferyczny na Facebooku:

Uczestnicy protestu przynieśli ze sobą świece i znicze. Po wysłuchaniu wystąpień prawników utworzono symboliczny łańcuch światła.- W ten sposób próbujemy wyrazić sprzeciw wobec tego, co dzieje się w sejmie. PiS przejmuje kontrolę nad sędziami. Nie możemy siedzieć cicho, gdy zagrożona jest nasza demokracja– mówi poirytowana uczestniczka lubelskiego protestu, pani Anna z Lublina.

We wczorajszej demonstracji również wzięli udział przedstawiciele stowarzyszenia Świdnik Wspólna Sprawa.- Nie jesteśmy partią polityczną, ale jako ruch miejski będziemy zawsze zabierać głos w sprawach ważnych dla obywateli, mieszkańców Świdnika i powiatu. Ponieważ od dłuższego czasu obserwujemy na naszym terenie marazm partii politycznych, zarówno lewicowych, jak i centrowych, w sposób naturalny musimy zastąpić je w tych ważnych dla Polski dniach. Trwające protesty mają bardziej charakter oddolny, spontaniczny, a jest to dokładnie ten rodzaj aktywności, w której ruchy miejskie jak Świdnik Wspólna Sprawa są niezastąpione. My nie musimy czekać na sygnał czy wskazówki z Warszawy, jesteśmy na dole z ludźmi – blisko ich spraw i problemów– wyjaśnia dr Jakub Osina, lider ŚWS.

Członkowie Świdnik Wspólna Sprawa postanowili wczoraj wesprzeć protestujących z całego kraju i pocztą pantoflową spontanicznie rozesłali zaproszenia do mieszkańców Świdnika, nie tylko związanych z ŚWS. O godzinie 21 kilkadziesiąt osób udało się przed siedzibę Sądu Rejonowego w Świdniku, by wspólnie wyrazić swój sprzeciw wobec działań rządu PiS.- Wolne sądy to gwarancja dobrze funkcjonującego społeczeństwa. Jak wielu obywateli uważam, że sądownictwo mogłoby działać sprawniej, lepiej, ale jeśli chcemy wyremontować dom, to nie robimy tego przez podpalenie. A taka jest metoda obecnie rządzących. I na to nie ma zgody. Nie można rujnować trójpodziału władzy, wypychając nas przy okazji z europejskiej rodziny, a nawet szerzej z cywilizacji świata Zachodu. Alternatywą jest to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, a tego jako mieszkańcy Świdnika z pewnością sobie nie życzymy– dodał Osina.
Teraz ustawa trafiła do Senatu. Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zdecydowała o przyjęciu bez poprawek ustawy o Sądzie Najwyższym. Wszyscy czekają również na ruch prezydenta Andrzeja Dudy, licząc na jego weto.

Zapisz

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/07/1-4-1024x683.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/07/1-4-300x300.jpgredAKTUALNOŚCIJakub Osina,niezawisłość sądów,protesty,Sądy,Świdnik Wspólna Sprawa.
Sejm uchwalił wczoraj nową ustawę o Sądzie Najwyższym, która przewiduje m.in. możliwość przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku. Za ustawą głosowało 235 posłów, przeciw było 192, a 23 wstrzymało się od głosu. Od kilku dni w całym kraju trwają manifestacje, których celem jest wyrażenie sprzeciwu wobec zmian w...