W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych można już korzystać z pomocy doradców emerytalnych. W województwie lubelskim jest ich w sumie 26.
Doradcy są wsparciem dla osób, które w ciągu najbliższego roku skorzystają z obniżenia wieku emerytalnego. Od 1 października będzie on wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Doradcy informują o dokumentach niezbędnych do uzyskania emerytury, wyjaśniają, jak wylicza się jej wysokość. W oparciu o dane z konta w ZUS prognozują również wysokość świadczenia konkretnego klienta w zależności od momentu zakończenia aktywności zawodowej. A to pomaga mu zdecydować, kiedy przejście na emeryturę będzie dla niego bardziej opłacalne.

Żeby porozmawiać z doradcą, wystarczy podczas wizyty w ZUS wybrać w biletomacie kategorię „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny”. Osoby, które mają konto na Platformie Usług Elektronicznych, mogą umówić się na wizytę przez internet. Na spotkanie z doradcą trzeba zabrać ważny dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport). – Osoby, które są członkami otwartego funduszu emerytalnego, powinny przynieść ze sobą również ostatnią informację otrzymaną z OFE o stanie zgromadzonych składek. To pomoże precyzyjniej policzyć prognozę emerytury – mówi Grzegorz Stucke, naczelnik Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji w lubelskim ZUS.

W całej Polsce jest prawie sześciuset doradców emerytalnych. To dotychczasowi pracownicy ZUS z dużą wiedzą o emeryturach. W samym województwie lubelskim jest 26 doradców.

ZUS przypomina, że wniosek o emeryturę można złożyć na 30 dni przed ukończeniem wieku emerytalnego. Osoby, które 60/65 lat ukończą przed 1 października, mogą złożyć wniosek najwcześniej we wrześniu.

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/07/question-1038491_1280-1024x678.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/07/question-1038491_1280-300x300.jpgD.C.AKTUALNOŚCIdoradcy ZUS,emerytura,wcześniejsza emerytura,ZUS
W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych można już korzystać z pomocy doradców emerytalnych. W województwie lubelskim jest ich w sumie 26. Doradcy są wsparciem dla osób, które w ciągu najbliższego roku skorzystają z obniżenia wieku emerytalnego. Od 1 października będzie on wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Doradcy...