AKTUALNOŚCIŻYCIE I STYL

Zdrowy koszyk zakupów – ze ”Szczepanówki”!


A gdyby tak… mleko, sery, masło i soki owocowe z marketu zamienić na naturalne, według domowej receptury? I z dostawą do domu? Uwaga, już niedługo taka zamiana będzie dostępna dla każdego, kto docenia zdrowe odżywianie. Jeszcze w wakacje rusza sklep internetowy „Szczepanówki”!
Znane w regionie gospodarstwo ogrodnicze z Kolonii Świdnik Mały oferować ma od sierpnia swoje wyroby już nie tylko w swojej siedzibie, ale drogą internetową. Szeroka oferta pokazuje, że warto zmienić przekonania o drogiej i niedostępnej zdrowej żywności.
– Oferujemy soki owocowe i warzywno-owocowe, cydr, a także produkty nabiałowe typu ser, masło, śmietana czy maślanka. Współpracujemy też z producentem miodów. Planujemy, by ustalony był jeden dzień w tygodniu na rozwożenie towaru do klienta, który zamówienie realizowałby przez internet. – mówi Elżbieta Buła, właścicielka „Szczepanówki”.
20 hektarów gospodarstwa ogrodniczego to sady owocowe – jabłka, grusze, wiśnie, czereśnie i czarny bez. W Szczepanówce produkowane są naturalne soki owocowe i owocowo-warzywne. Warto wiedzieć, że nie zawierają dodatku wody, cukrów i konserwantów. Ich przydatność do spożycia to do roku od daty produkcji, natomiast soki owocowo-warzywne do pół roku. Trwałość zawdzięczają krótkiej pasteryzacji. Od sierpnia ub.r. produkowany jest tu także naturalny cydr. To pierwsza rzemieślnicza wytwórnia tego trunku w regionie.

Gospodarstwo oferuje też całą gamę usług dla miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu.
– Organizujemy tu ogniska, grill, gry terenowe, zabawy, urodziny i wycieczki dla szkół. Dzieci i młodzież mogą skosztować samodzielnie zebranych owoców, zobaczyć jak wygląda proces tłoczenia. Często opowiadam o tajnikach zawodu sadownika. Urządzamy też klimatyczne kolacje z degustacją cydru.
Jest również propozycja dla sadowników z regionu. – Oferujemy usługę tłoczenia owoców, z czego chętnie korzystają lokalni sadownicy w okresie późnego lata i jesieni. Uczestniczymy także w programie „Owoce w Szkole”, dostarczając nasze produkty do szkół na terenie Świdnika czy Lublina – wylicza pani Elżbieta.
O sobie mówi skromnie: „gospodyni domowa, która robi różne rzeczy”. Zainteresowanie sadownictwem odziedziczyła po pradziadku Szczepanie, stąd nazwa gospodarstwa.
– Oglądałam w Austrii przydomowe gospodarstwa ogrodnicze i pomyślałam, że mi też może się udać. Jeszcze na studiach posadziłam pierwsze drzewa – wspomina. Jak mówi, z brakiem gości nigdy nie miała problemów, bo produkt sam się broni.

Pomysł produkcji cydru pojawił się w efekcie wielu zagranicznych podróży. – Wzorowaliśmy się na sadownikach z Europy Zachodniej, którzy robią własne cydry. My też zawsze chcieliśmy mieć w naszym gospodarstwie taki naturalny produkt. W 2014 r. otrzymaliśmy dotację Funduszu Szwajcarskiego, która umożliwiła wprowadzenie tej działalności. Formalności trwały kilka lat, ale trud się opłacił. – przyznaje właścicielka cydrowni.
Wytwórnia specjalizuje się w cydrach wytrawnych. Wytwarzany jest z jabłek odmian: gala, golden i jonagold. Cydr ze Szczepanówki jest naturalnie musujący, a w smaku przypomina wina szampańskie, ma ponad 7 proc. alkoholu.
Szczepanówka posiada Certyfikat zintegrowanej produkcji. Elżbieta i Marian Buła otrzymali także srebrne odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”.
 
Artykuł sponsorowany

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button