AKTUALNOŚCIKULTURA I ROZRYWKA

Za nami Dożynki Powiatowe 2017!

Pogoda nie dopisała. Ale gospodarze dożynek skutecznie zadbali o to, by deszcz nie odstraszył gości. W tym roku uroczystość Dożynek Powiatowo-Gminnych odbyła się po raz dziewiętnasty. Gospodarze to Gmina Rybczewice wraz z Powiatem Świdnickim w Świdniku. Obowiązki starostów dożynkowych pełnili Andrzej Król i Agnieszka Basiak.
Obchody rozpoczęła Msza Św. w Kościele parafialnym w Częstoborowicach.
-Kierujemy apel do tych, którzy związani są z ziemią, aby pozostali wierni tradycji naszych praojców i aby dalej tworzyli kulturę wsi, tak nam bliską. – apelował Proboszcz parafii w Częstoborowicach ks. Ryszard Rak.
Następnie korowód dożynkowy przeszedł na plac przed budynkiem Urzędu Gminy, gdzie wójt Elżbieta Masicz powitała zgromadzonych rozpoczynając część oficjalną.
-Jest nam niezmiernie miło gościć mieszkańców z terenu województwa. To pochwała i podziękowanie za trud i poświęcenie, z jakimi pracują rolnicy. Kultywowanie tradycji i obrzędów związanych z wsią i uprawą zbóż jest czymś wyjątkowym, co wyróżnia nas spośród innych narodów. – mówiła Elżbieta Masicz, Wójt Gminy Rybczewice.
Starosta Powiatu Świdnickiego Dariusz Kołodziejczyk i Wójt Elżbieta Masicz wyrazili uznanie dla rolników za trud włożony w ich pracę i zgodnie z tradycją rozpoczęli obrzędem dożynkowym dzielenia się chlebem.
Gratulacje i życzenia dla rolników złożył również prezes zarządu PSL woj. lubelskiego i europoseł Krzysztof Hetman.
– Dzień dożynek to dzień radosny dla wszystkich rolników. Tradycja świętowania ścinania ostatnich kłosów ma swój początek już w XVI w. Trzymam kciuki za pana ministra Krzysztofa Jurgiela. Chciałbym, by w końcu zaczęło mu się powodzić, a jego praca zaczęła przynosić pozytywne efekty, bo jeśli panu ministrowi się powiedzie to będzie się powodzić wszystkim rolnikom.
Jak co roku nagrodzono najlepszych rolników z terenu powiatu świdnickiego. Powody do dumy mają: Marian Adamiak i Wojciech Kasiczak z gminy Piaski, Piotr Cyrankowski i Piotr Chyliński z gminy Trawniki, Łukasz Zieliński i Konrad Kubić z gminy Mełgiew oraz Artur skorek i Piotr Gutowski z gminy Rybczewice. Podczas uroczystości starosta Kołodziejczyk podziękował Danucie Dziubińkiej za wieloletnią pracę w Zespole Doradztwa Rolniczego w Piaskach. Chociaż był to dzień radości i dziękczynienia, to podczas uroczystości poruszony został także problem aktualnych bolączek polskiej wsi.
-Brak stabilizacji to jest największa bolączka. Coraz bliżej terenu powiatu świdnickiego jest zagrożenie ASF. To bardzo niebezpieczne, bo może wykluczyć naszych producentów trzody chlewnej na kilka lat, a to też może spowodować, że ceny zbóż, bezpośrednio związane z handlem trzodą, mogą spaść. Mieliśmy już zagrożenie ASF. Niestety obecny rząd ma z tym problemy – ocenił starosta świdnicki Dariusz Kołodziejczyk.
Starosta wspomniał również jak ważne jest wspieranie rozwoju przedsiębiorczości ze strony samorządów.
-Rolnictwo to największa firma województwa lubelskiego. My jako samorządowcy jesteśmy po to, by rozwijać infrastrukturę drogową i w ten sposób wpływać na rozwój przedsiębiorczości. To podstawa naszego działania – mówił Dariusz Kołodziejczyk, starosta powiatu świdnickiego.
Zgodnie ze zwyczajem, jako symbol urodzaju i dobrobytu prezentowano okazałe wieńce dożynkowe, wykonane ze zbóż, kwiatów, owoców i kolorowych ozdób.
Starosta i pani wójt za te najpiękniejsze wyróżnili Koła Gospodyń Wiejskich z Pilaszkowic Drugich, Gardzienic, z Siedliszczek, Piask, a także mieszkańców Struży Kolonii i Biskupic.
Specjalne wyróżnienie i nagroda pieniężna ufundowana przez europosła Krzysztofa Hetmana powędrowały do Pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Marysieńki” z Pilaszkowic.
W części artystycznej prezentowały się poszczególne gminy. Zaśpiewały: Pilaszkowiczanki, Siedliszczanki, Fajsławianki, wystąpiła też Orkiestra Dęta z Piask, a także Leszczyniacy ze Świdnika, Zespół Podzamcze z Mełgwi i Kapela ludowa z Trawnik.
Oprócz tego najważniejszego dla rolników święta, imprezą towarzyszącą było III Wojewódzkie Święto Ziół.
– Oprócz tego, że produkujemy na terenie województwa znakomitą żywność, mamy jeszcze ogromny potencjał jeśli chodzi o produkcję ziół. To również alternatywa dla małych gospodarstw – mówił Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Grzegorz Kapusta.
W ramach Święta Ziół przygotowywano potrawy z ich wykorzystaniem. Konkursy dotyczyły przyrządzenia dania mięsnego, bezmięsnego oraz deseru i nalewki. Serca jurorów skradły między innymi: polędwiczki z ziołami przygotowane przez Stowarzyszenie Aktywni Razem z Gminy Abramów czy nalewka z pędów sosny i owoców dzikiej róży autorstwa Koła Gospodyń „Marysieńki” z Gminy Rybczewice.
Mieszkańcy mieli okazje bawić się aż do późnych godzin wieczornych. W drugiej części imprezy zagrał zespół HEIDFELD, a potem gwiazda wieczoru – DODA & VIRGIN.

 

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button