Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela obchodzony jest w Polsce 14 października. To święto upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. To też idealna okazja, by nagrodzić wyróżniających się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Uroczyste, powiatowe obchody Dnia Nauczyciela odbyły się 12 października w Zespole Szkół w Piaskach.

– Ten rok był bardzo bogaty w różnego rodzaju działania szkoły. Wystartowaliśmy m. in. w wielu konkursach w ramach RPO. Już teraz w ramach funduszy europejskich pozyskaliśmy 4 mln zł, a w najbliższym czasie będzie zrealizowany kolejny wniosek na kwotę 4, 5 mln zł.- cieszy się Waldemar Szałek, który pełni obowiązki dyrektora Zespołu Szkół w Piaskach już trzecią kadencję. Dobrą kondycję powiatowej oświaty potwierdza również zarząd powiatu.- My, jako samorządowcy odpowiedzialni jesteśmy za rozwój m.in. szkolnictwa, dlatego staramy się pozyskiwać środki na ten cel. W ostatnim czasie oddaliśmy do użytku korty tenisowe, przy I LO powstaje hala sportowo – widowiskowo, a już niebawem przy Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Świdniku powstanie wyjątkowy plac zabaw- pierwszy w województwie lubelskim. To są środki rzędu kilkunastu milionów zł., dbamy by je sukcesywnie pozyskiwać i jak najlepiej wykorzystywać. Przekłada się to na pracę uczniów i nauczycieli. Dobrym przykładem będzie tutaj I LO w Świdniku, gdzie zdawalność matur osiągnęła poziom 100 procent – mówi starosta Dariusz Kołodziejczyk.
– Dzisiaj obchodzimy wyjątkowe święto- Dzień Edukacji Narodowej, ale również świętujemy sukces pozyskania rekordowych środków na działalność naszych szkół. Sukcesem są także wyniki matur, konkurencyjne kierunki kształcenia, jak chociażby technik- informatyk, hotelarz, czy fryzjer. Współpraca szkół z organem prowadzącym, z samorządem to kwestia kluczowa. Jej jakość decyduje o wynikach w nauce uczniów, poziomie pozyskiwania środków zewnętrznych, o jakości pracy nauczycieli. U nas współpraca ta układa się na tyle dobrze, że uczniowie zdają maturę na sto procent, a do szkół trafi 30 mln zł. środków zewnętrznych. Oby tak dalej – dodał wicestarosta Waldemar Białowąs.

Podczas uroczystości nastąpiło ślubowanie nauczycieli, którzy uzyskali awans na stopień nauczyciela mianowanego, a byli to: Monika Kawerska, dr Łukasz Okoń (Zespół Szkół w Trawnikach) i Magdalena Kowalczyk (Zespół Szkół w Piaskach). – Jestem bardzo dumna, że aż dwie osoby z naszej szkoły otrzymały awans zawodowy. Są to wyjątkowi nauczyciele, którzy zasłużyli na to ciężką pracą. Ich postawa nauczycielska i pedagogiczna zasługuje na wyróżnienie, dlatego serdecznie im gratuluję- powiedziała dyrektor Zespołu Szkół w Trawnikach, Katarzyna Balcerek. W trakcie uroczystości zostały wręczone nagrody Starosty Powiatu Świdnickiego. W tym roku otrzymali je: Karolina Wiśniewska (SOSW w Świdniku), Katarzyna Jopa-Dąbrowska (ZS Piaski), Magdalena Lipowska (ZS Trawniki), Danuta Dudzińska (ZS Nr 1 Świdnik), Jolanta Siembida (I LO Świdnik), Anna Bożek (PCEZ Świdnik), Monika Nowosad (SOSW Kozice Dln.) i Barbara Ciechańska (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Świdniku). Starosta Dariusz Kołodziejczyk nie zapomniał także o dyrektorach powiatowych placówek. W tym roku przyznał nagrody: Stanisławowi Stefańczykowi, Krzysztofowi Gałanowi, Annie Goral, Dariuszowi Szałajowi, Waldemarowi Szałkowi i Katarzynie Balcerek. Miłym akcentem było wyróżnienie dla Beaty Michniwiecz i Marii Baluk- Wójcik, które do końca sierpnia pełniły obowiązki dyrektorów w SOSW w Świdniku i Kozicach Dolnych. Panie podziękowały również za współpracę zarządowi powiatu. Nagrody przyznali także wszyscy dyrektorzy szkół swoim nauczycielom, a prezes Oddziału Powiatowego ZNP Ewa Kiernicka nie zapomniała o najbardziej zasłużonych działaczkach wręczając im odznaczenia.

Dzień Edukacji Narodowej- to święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Ma upamiętniać rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, czyli pierwszego w Europie ministerstwa oświaty- odpowiedzialnego za początki reform szkolnictwa w Polsce. W bieżącym roku szkolnym polska edukacja również przechodzi głęboką i trudną reformę szkolnictwa. Z jakimi problemami muszą borykać się zatem nauczyciele?- Dzisiaj świętujemy sukcesy, ale w takim dniu nie można zapomnieć o trudnej sytuacji, w której znajduje się polskie szkolnictwo. Z danych Ministerstwa Edukacji wynika jasno, że na zmianach, które się dokonują da się zarobić.  Na nauczycielach, na wydłużonej ścieżce ich awansu. To może być nawet kilkanaście miliardów zł., w przeciągu najbliższych 5- 6 lat. To nauczyciele wkładają pracę, swoje życie, emocje i wiedzę, w codzienne edukowanie uczniów, ale nie mówi się głośno o tym, że to właśnie oni sfinansują obecne zmiany. Uważam, że należy o tym zacząć mówić, bo jest to niestety smutna prawda- mówi Ewa Kiernicka prezes Oddziału Powiatowego ZNP. O tym, że to trudny rok dla polskiej edukacji wspomniał również członek zarządu powiatu, Jakub Osina.- Zdajemy sobie sprawę, że to trudny rok dla wielu nauczycieli. Wiemy o zwolnieniach, wiemy o tym, że wielu z nich musi szukać godzin w różnych placówkach, by dopełnić swój etat. Myślę, że z czasem może się to odbić na edukacji uczniów. Dlatego, szczególnie dzisiaj należy się wszystkim nauczycielom ogromny szacunek dla ich ciężkiej pracy i sytuacji, z którą muszą się borykać na co dzień- powiedział Osina.

Organizatorzy tegorocznych obchodów Dnia Edukacji Narodowej przygotowali artystyczny upominek dla wszystkich nauczycieli. Nie zabrakło tańca w wykonaniu Sary Kamińskiej i Szymona Tyburka ze szkoły tańca Lider, posiadaczy międzynarodowej klasy tanecznej „S”, ani muzyki w wykonaniu formacji Art Deco.

Zapisz

Zapisz

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/10/fhth-1024x438.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/10/fhth-300x300.jpgredAKTUALNOŚCIEDUKACJADzień Edukacji Narodowej,dzień nauczyciela,nauczyciel,Starostwo Powiatowe w Świdniku,Zespół Szkół w Piaskach
Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela obchodzony jest w Polsce 14 października. To święto upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. To też idealna okazja, by nagrodzić wyróżniających się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Uroczyste, powiatowe obchody Dnia Nauczyciela odbyły się...