Nie bójmy się osób chorujących na schizofrenię. Z tą chorobą można być szczęśliwym – z takim przesłaniem zapewne wyszli wszyscy ci, którzy uczestniczyli dziś w spotkaniu „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”. Organizatorem cyklicznego wydarzenia jest Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Stacja Świdnik II”.

Jak co roku, w ramach Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie, spotkali się: lekarze psychiatrzy, psycholodzy i psychoterapeuci, dyrektorzy, nauczyciele i opiekunowie z ośrodków wparcia osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu powiatu, a także uczniowie i nauczyciele świdnickich liceów, podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Świdniku i uczestnicy Terapii Zajęciowej.

Wagę spotkania docenili także przedstawiciele lokalnych władz. Powiat Świdnicki w Świdniku reprezentowali: wicestarosta Waldemar Białowąs, Członek Zarządu dr Jakub Osina oraz Leszek Czechowski, Członek Zarządu ds. Zdrowia i Spraw Społecznych.

Wiedzą i doświadczeniem, zdobytymi w pracy z osobami chorymi na schizofrenię podzielił się dr n. med. Gustaw Kozak.

– Schizofrenia towarzyszyła gatunkowi ludzkiemu od zawsze. Dziś psychiatria może pacjentom zaoferować bardzo wiele. Tylko w przypadku 2 procent zachorowań jesteśmy bezsilni. – mówił psychiatra.

Wykładowca przekonywał, że z tą, wciąż tajemniczą chorobą o wielu obliczach, można żyć szczęśliwie, być dobrym rodzicem czy dobrym pracownikiem.

Schizofrenia to zaburzenie psychiczne zaliczane do grupy stanów charakteryzujących się zmienionym chorobowo, nieadekwatnym postrzeganiem, przeżywaniem, odbiorem i oceną rzeczywistości.

– W Polsce na schizofrenię choruje 1 mln osób. Podczas wydarzeń takich jak dzisiejsze można dowiedzieć się, jak mało jako społeczeństwo wiemy o tym zaburzeniu i uświadomić sobie jak łatwo wiedzę zastępujemy myśleniem stereotypowym. Dlatego tak ważne jest, aby spotykać się, rozmawiać, pokazywać twórczość i aktywność społeczną osób z tym zaburzeniem. To jedyna droga do zwiększenia społecznej świadomości choroby, a co za tym idzie jej większej społecznej akceptacji i integracji chorych w ich środowiskach – mówił wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs.

Na temat działalności Przychodni Zdrowia Psychicznego i Uzależnień w Świdniku opowiedział lekarz psychiatrii Andrzej Hanc. Następnie, pani psycholog Magdalena Zielniak przekonywała, że za rozpowszechnianie stereotypów związanych z chorobami psychicznymi w dużej mierze odpowiedzialne są media oraz kino.

-Głównie dzięki edukacji możliwa jest poprawa społecznego odbioru i pogłębienie tolerancji względem osób chorujących psychicznie – zapewniała psychoterapeutka.

– Otwórzmy drzwi na tolerancję, wyrozumiałość i wiedzę, a zamknijmy je dla głupoty i wykluczenia. – apelował Leszek Czechowski, Członek Zarządu Powiatu.

Wydarzenie obfitowało w występy artystyczne. Swoją twórczość zaprezentowały Katarzyna Kusy i Karolina Czubak z ZS nr 1 w Świdniku. Zaśpiewał także niezastąpiony Dariusz Tokarzewski.

Ciekawym punktem spotkania była prezentacja uczniów I LO w Świdniku. Pokazali efekty swoich badań dotyczących uprzedzeń w społeczeństwie, przeprowadzając sondę uliczną. Młodzież starała się przekazać, że w Świdniku są miejsca, gdzie można zgłosić się po pomoc w przypadku podejrzeń o chorobę umysłową. Jak się okazuje takich miejsc jest wiele.

To Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, POW Stacja Świdnik II czy Miejskie Centrum Profilaktyki.

Na koniec odbyły się warsztaty artystyczno-integracyjne.

Kampania „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi” ma na celu przeciwdziałanie napiętnowaniu i dyskryminacji osób chorych na schizofrenię. W Polsce realizowana jest od 2000 r..

Cykliczne spotkania mają na celu poprawę społecznego odbioru schizofrenii i pogłębienie tolerancji w naszym kraju dla osób chorych psychicznie.

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/10/DSC_0637-1024x680.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/10/DSC_0637-300x300.jpgD.C.AKTUALNOŚCIPOW „ Stacja Świdnik II”,Schizoferniea,Schizofrenia- otwórzcie drzwi
Nie bójmy się osób chorujących na schizofrenię. Z tą chorobą można być szczęśliwym – z takim przesłaniem zapewne wyszli wszyscy ci, którzy uczestniczyli dziś w spotkaniu „Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”. Organizatorem cyklicznego wydarzenia jest Powiatowy Ośrodek Wsparcia „Stacja Świdnik II”. Jak co roku, w ramach Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi...