Wczoraj rozpoczęła się policyjna akcja „Znicz 2017”. Dla policjantów to czas wytężonej pracy. Będą czuwać nad bezpieczeństwem tych, którzy by zapalić światełko na grobach swoich bliskich, wyruszą w podróż – często bardzo daleką. Funkcjonariusze ruchu drogowego będą kierować ruchem, pomagać kierowcom poruszać się w okolicach cmentarzy, wskazywać miejsca parkingowe.

Wszystkich Świętych to okres szczególny. To właśnie w tym czasie  polskie drogi zapełniają się samochodami, wzmaga się ruch w miastach, szczególnie w okolicach cmentarzy. Dla wielu kierowców będą to setki kilometrów do przejechania, aby dotrzeć do cmentarzy i zapalić znicz na mogile swoich bliskich. Dla policjantów to czas wytężonej służby. W tym roku, tak jak i w latach poprzednich służbę będzie pełnić więcej patroli, szczególnie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy. Funkcjonariusze będą kierować ruchem, pomagać kierowcom poruszać się w okolicach cmentarzy, wskazywać miejsca parkingowe. Przy największych nekropoliach będą występować zmiany w organizacji ruchu – dlatego warto wcześniej sprawdzić planowane utrudnienia i zamiast jechać pod bramę cmentarną, kierować się na specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe. O ile jest to możliwe, lepiej korzystać z transportu publicznego.

Ruszając w dalszą podróż, każdy kierowca powinien pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przed wyruszeniem w drogę trzeba przygotować swój samochód do jazdy: sprawdzić, czy wszystkie światła są sprawne, czy płyny w silniku są uzupełnione, czy opony są odpowiednio napompowane, czy mamy wszystkie potrzebne dokumenty.  Za kierownicę należy wsiadać będąc trzeźwym i wypoczętym.  Należy pamiętać, że każdy w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci powinny jechać w fotelikach.

Policjanci jak zawsze apelują do kierowców o zachowanie zdrowego rozsądku na drodze. Pamiętajmy, że przekraczanie dozwolonej prędkości, czy jazda po spożyciu alkoholu, mogą okazać się tragiczne w skutkach.

O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać nie tylko kierujący, ale także piesi i rowerzyści. Przełom października i listopada to okres, w którym warunki atmosferyczne są bardzo zmienne i coraz szybciej zapada zmrok. Każdy pieszy i rowerzysta powinien pamiętać i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Podczas ubiegłorocznej” Akcji Znicz”, która trwała od 28 października do 2 listopada 2016, na Lubelszczyźnie doszło do 31 wypadków, w których śmierć poniosło 5 osób, a 36 zostało rannych. Odnotowaliśmy wówczas 415 kolizji drogowych.

KWP Lublin

Zapisz

Zapisz

Zapisz

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/10/ruch.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/10/ruch-300x300.jpgMonika Sz.AKTUALNOŚCIZ Kraju„Znicz 2017”,cmentarz,policja
Wczoraj rozpoczęła się policyjna akcja „Znicz 2017”. Dla policjantów to czas wytężonej pracy. Będą czuwać nad bezpieczeństwem tych, którzy by zapalić światełko na grobach swoich bliskich, wyruszą w podróż – często bardzo daleką. Funkcjonariusze ruchu drogowego będą kierować ruchem, pomagać kierowcom poruszać się w okolicach cmentarzy, wskazywać miejsca parkingowe....