Przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie gościli dziś w I LO im. W. Broniewskiego w Świdniku.
Młodzież miała szansę oddać krew i zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego.

W czwartek do oddawania krwi przekonywał młodzież Andrzej Słotwiński z Klubu HDK- PCK im. bł. ks. J. Popiełuszki przy ”PZL-Świdnik” S.A.

-W szkole akcja oddawania krwi odbywa się dwa razy w roku. Za każdym razem zdecydowanych na ten szlachetny gest jest wśród naszej młodzieży naprawdę dużo – mówi Stanisław Stefańczyk, Dyrektor I LO im. W. Broniewskiego.

Lekko zdenerwowanych uczniów tego dnia wspierał także wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs.
-Cieszy fakt, że młodzi ludzie tak ochoczo biorą udział w akcjach krwiodawstwa. W mojej ocenie takie dni jak dziś pokazują, że I LO kładzie nacisk nie tylko na wysoki poziom nauczania, ale na kształtowanie postaw prospołecznych i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka – ocenia wicestarosta.

Chętni muszą spełnić odpowiednie kryteria. Te podstawowe to wiek od 18 do 60 lat, waga powyżej 50 kg i bardzo dobry stan zdrowia. Szczegółowa ankieta dla kandydata na dawcę krwi zawiera m.in. pytania:

-Czy w przeciągu 4 tygodni przechodził Pan/Pani gorączkę?
-Czy wykonuje Pan/Pani zawód związany z ryzykiem, np. nurek, kierowca autobusu..
-Czy w ciągu ostatnich 7 dni przechodził Pan/Pani zabieg stomatologiczny?

Na krew czekają chorzy i poszkodowani w nieszczęśliwych wypadkach. Przed każdym oddaniem krwi u dawcy wykonywane są badania laboratoryjne i badanie lekarskie, na podstawie których dawca kwalifikowany jest do oddania krwi.
Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne, ponieważ do jej pobierania używany jest wyłącznie jałowy sprzęt jednorazowego użytku, a pobieranie odbywa się pod opieką fachowego personelu lekarsko-pielęgniarskiego.
Zgłaszać można się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie przy ul. I Armii Wojska Polskiego 8 lub do najbliższego Terenowego Oddziału RCKiK.

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/11/DSC_0227-1024x683.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2017/11/DSC_0227-300x300.jpgD.C.AKTUALNOŚCIEDUKACJAI LO im. W. Broniewskiego,oddawali krew,Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie,Stanisław Stefańczyk,Waldemar Białowąs
Przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie gościli dziś w I LO im. W. Broniewskiego w Świdniku. Młodzież miała szansę oddać krew i zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego. W czwartek do oddawania krwi przekonywał młodzież Andrzej Słotwiński z Klubu HDK- PCK im. bł. ks. J. Popiełuszki przy ”PZL-Świdnik”...