W związku z trwającym sezonem grzewczym wzrasta zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla. Straż Pożarna przestrzega przed „cichym zabójcą”.
Od września 2017 r. strażacy z terenu powiatu świdnickiego interweniowali 5 razy w zdarzeniach, których przyczyną było występowanie tlenku węgla w obiekcie. W przypadku czterech interwencji o obecności czadu domowników zaalarmował czujnik tlenku węgla, dzięki czemu mieszkańcy, pouczeni przez przyjmującego zgłoszenie na numer alarmowy, przewietrzyli pomieszczenia i wyszli na zewnątrz budynku. Inaczej było jednak w przypadku ostatniego zdarzenia, gdzie poszkodowane i zabrane do szpitala zostały 3 osoby, w tym dwoje dzieci.
Po tych tylko kilku zdarzeniach widać, że prowadzona przez Państwową Straż Pożarną od dwóch lat kampania społeczna „Czad i ogień. Obudź czujność” przynosi wymierne skutki. Ilość czujek tlenku węgla instalowanych w domach i mieszkaniach wzrasta, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo mieszkańców. Wzrasta tez liczba zgłoszeń do straży pożarnej o zadziałaniu zamontowanej w domu czujki. Dzięki wyposażeniu samochodów ratowniczo-gaśniczych w specjalistyczny sprzęt (mierniki wielogazowe, pirometry i kamery termowizyjne) strażacy po przyjeździe na miejsce zdarzenia zlokalizują i zlikwidują zagrożenie.

Czujka tlenku węgla wykrywa już minimalne, a nadal bezpieczne dla życia stężenie tlenku węgla w powietrzu i natychmiast to sygnalizuje przez głośny alarm i migoczącą diodę. Dzięki temu jest czas, by zapobiec zatruciu. Przy zakupie należy pamiętać, aby czujka posiadała certyfikat potwierdzający spełnienie wymagań polskiej normy PN EN 50291 – 1: 2010 dla domowych detektorów tlenku węgla. Niewielki koszt zakupu urządzenia (ok. 150 zł) jest niewspółmiernie niski wobec ceny życia ludzkiego. Dlatego też zachęcamy i namawiamy do zakupu i montażu tego typu urządzeń w domach.
W sezonie grzewczym często dochodzi do pożarów sadzy w kominach. Zazwyczaj pożary te spowodowane są zaniedbaniami przez użytkowników kominów. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Jednak to nie wszystko. Palenie w piecu śmieciami, mokrym drewnem również prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy. Od początku sezonu grzewczego odnotowano 6 interwencji związanych z pożarem sadzy w kominie.
KP PSP Świdnik

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2018/01/fire-882157_1280-500x333.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2018/01/fire-882157_1280-500x333-300x300.jpgredAKTUALNOŚCIczad,Czad i ogień. Obudź czujność,straż pożarna,straż pożarna w Świdniku
W związku z trwającym sezonem grzewczym wzrasta zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla. Straż Pożarna przestrzega przed „cichym zabójcą”. Od września 2017 r. strażacy z terenu powiatu świdnickiego interweniowali 5 razy w zdarzeniach, których przyczyną było występowanie tlenku węgla w obiekcie. W przypadku czterech interwencji o obecności czadu domowników zaalarmował czujnik tlenku...