Tylko w grudniu w województwie lubelskim ponad 11 tysięcy osób zachorowało na grypę. W okresie świąteczno- noworocznym blisko 3000 osób zgłosiło się z objawami grypy do lekarza.

Grypa to ostra choroba zakaźna, którą powoduje wirus grypy, atakujący górne lub dolne drogi oddechowe. Zakazić możemy się drogą kropelkową, tzn. poprzez wdychanie kropelek aerozoli, powstających podczas kichania i kaszlu osoby zakażonej. Najczęściej choroba ma nagły początek, występuje wysoka gorączka, kaszel, ból głowy, uczucie ogólnego rozbicia. Rozwija się w ciągu 18-72 godzin od momentu wniknięcia wirusa do organizmu i trwa, o ile nie dojdzie do powikłań, około 7 dni. Najczęściej spotykane powikłania pogrypowe to zapalenie płuc wywołane przez wirus grypy lub wtórne zapalenie płuc wywołane przez bakterie, zapalenie oskrzeli i oskrzelików, zapalenie ucha środkowego (zwłaszcza u dzieci), czy zapalenie mięśnia serca i osierdzia. Na powikłania takie narażone są zwłaszcza osoby z tzw. grup wysokiego ryzyka – osoby w podeszłym wieku, chorzy na astmę i inne przewlekłe schorzenia układu oddechowego, osoby z chorobami układu krążenia i nerek, o obniżonej odporności (np. po przeszczepach, zakażeni HIV).

Jak się ustrzec grypy?
Jedynym najskuteczniejszym i zarazem najtańszym sposobem zabezpieczenia się przed grypą i jej powikłaniami jest skorzystanie ze szczepienia przeciwko grypie, jak również przestrzeganie podstawowych zasad higieny, tj. częstego i dokładnego mycia rąk, zwłaszcza przed spożywaniem posiłków, po skorzystaniu z toalety, po kichaniu, kaszlu i dotykaniu powierzchni, które mogły być zanieczyszczone przez inne osoby oraz korzystanie z jednorazowych chusteczek higienicznych.

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2018/01/grypa.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2018/01/grypa.jpgredAKTUALNOŚCIgrypa,sezon grypowy,zachorowania na grypę
Tylko w grudniu w województwie lubelskim ponad 11 tysięcy osób zachorowało na grypę. W okresie świąteczno- noworocznym blisko 3000 osób zgłosiło się z objawami grypy do lekarza. Grypa to ostra choroba zakaźna, którą powoduje wirus grypy, atakujący górne lub dolne drogi oddechowe. Zakazić możemy się drogą kropelkową, tzn. poprzez wdychanie...