Dzisiaj obchodzimy walentynki, czyli święto zakochanych. Dla jednych to komercyjny banał, dla innych dzień miłości. 14 lutego 2018 roku rozpoczyna się również Popielec- pierwszy dzień 40-dniowego Wielkiego Postu. Dzisiaj obchodzimy też światowy Dzień Chorego na Padaczkę oraz Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca. 14. lutego Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową.
Nazwa święta zakochanych pochodzi od św. Walentego. Patron był biskupem i męczennikiem. Należy do świętych kościoła Katolickiego. Według legendy był lekarzem z powołania i duchownym. Żył w III wieku w cesarstwie rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten za namową swoich doradców zabronił młodym mężczyznom wchodzić w związki małżeńskie w wieku od 18 do 37 lat. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty i błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy o tym dowiedział się cesarz, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano właśnie 14 lutego 269.

Wskutek splotu zwyczajów ludowych, folkloru i legend był uważany za obrońcę przed ciężkimi chorobami (zwłaszcza umysłowymi, nerwowymi i epilepsją), a w Stanach Zjednoczonych, Anglii i współcześnie w Polsce został uznany za patrona zakochanych.

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2018/02/heart-971308__340.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2018/02/heart-971308__340-293x300.jpgredAKTUALNOŚCIZ Kraju14 luty,Dzień Chorego na Padaczkę,Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca,środa popielcowa,walentynki
Dzisiaj obchodzimy walentynki, czyli święto zakochanych. Dla jednych to komercyjny banał, dla innych dzień miłości. 14 lutego 2018 roku rozpoczyna się również Popielec- pierwszy dzień 40-dniowego Wielkiego Postu. Dzisiaj obchodzimy też światowy Dzień Chorego na Padaczkę oraz Dzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca. 14. lutego Związek Walki Zbrojnej został...