W Polsce od jesieni 2017 r. do 22 lutego zamarzło już 39 osób, a 1,8 tys. osób zatruło się czadem, w tym 46 śmiertelnie – podaje ministerstwo spraw wewnętrznych.

Przez całą dobę czynne są numery alarmowe m.in. 112 i 997. Informacja szybko przekazana służbom może komuś uratować życie. Zimą funkcjonariusze policji zawsze proponują osobom bezdomnym przewiezienie do ośrodka, w którym można zjeść ciepły posiłek i spędzić noc w bezpiecznych warunkach.

Zimą, podczas sezonu grzewczego zwiększa się zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla (czadem). Od 1 października 2017 r. do 22 lutego br. Państwowa Straż Pożarna odnotowała prawie 1,8 tys. osób zatrutych czadem, z czego 46 osób poniosło śmierć. Tlenek węgla potocznie nazywany czadem jest bezwonny i bezbarwny, a w wyniku jego działania dochodzi do niedotlenienia organizmu. Jak wskazują służby, przyczyną zatruć nim jest najczęściej nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa i brak wyobraźni.

Państwowa Straż Pożarna podkreśla, że pod żadnym pozorem nie należy zatykać ani zaklejać przewodów wentylacyjnych. W urządzeniach gazowych, w przypadku braku wystarczającej ilości powietrza, dochodzi do niezupełnego spalania gazu i wytworzenia się niewyczuwalnego tlenku węgla. Niepokojącymi objawami świadczącymi o ulatniającym się czadzie mogą być nudności, senność i bóle głowy. Najprostszym sposobem, by ustrzec się przed zatruciem czadem jest zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla.

jmk/

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2018/02/bezdomni-G-Michalowski.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2018/02/bezdomni-G-Michalowski-300x265.jpgredAKTUALNOŚCIZ Krajuczad,mróz,zamarznięcie,zatrucie czadem
W Polsce od jesieni 2017 r. do 22 lutego zamarzło już 39 osób, a 1,8 tys. osób zatruło się czadem, w tym 46 śmiertelnie – podaje ministerstwo spraw wewnętrznych. Przez całą dobę czynne są numery alarmowe m.in. 112 i 997. Informacja szybko przekazana służbom może komuś uratować życie. Zimą funkcjonariusze...