Wczoraj w murach Zespołu Szkół nr 1 im. C.K Norwida w Świdniku odbyły się Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Święto ustanowiono w 2010 r., by oddać hołd wojskowym z antykomunistycznego oraz niepodległościowego podziemia.

Uroczystość w „Norwidzie” była tym bardziej podniosła, że wśród gości byli bohaterowie dawnych wydarzeń. Młodzież mogła więc poznać fragment historii z ust jej świadków.

– Żołnierz to powinien być skarb narodu, wzór, a nie wyklęty – mówił płk Józef Wiejak. – Pamiętam jak w wieku 20 lat przebywałem w celi śmierci. Myślałem sobie wtedy, że tak mało przeżyłem, a już trzeba umierać – wspominał.
Pułkownik od lat młodzieńczych walczył w Batalionach Chłopskich, potem w Armii Krajowej. Został odznaczony m.in Orderem Krzyża Niepodległości. Walczył pod pseudonimem „Szatan” i „Śmiały”. Wczoraj otrzymał stopień generała.

– Najważniejsze jest to, że możemy dziś gościć bohaterów, którzy narażali życie dla przyszłych pokoleń – mówił Krzysztof Gałan, dyrektor ZS nr 1, witając przybyłych. A znamienitych gości nie zabrakło.
Oprócz Józefa Wiejaka, obecnością zaszczycili też: Gen. Brygady Bogdan Puczyński, Starszy Brygadier Andrzej Olesiński, Kazimierz Kropornicki ze Związku Kombatantów RP i byłych więźniów politycznych, Stanisław Krzysztoń Wiceprezes Stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość, Jan Nowicki Członek Stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość, Michał Kamiński Komandor Drużyn Strzeleckich i Ryszard Gajewski -Prezes Wspólnoty Polskiej.

– Cieszę się, że moi przyjaciele przyjęli zaproszenie na dzisiejszą uroczystość i są dziś z nami, by ta lekcja historii była pełna, wiarygodna i pokazała młodym ludziom czym jest poświęcenie i miłość do ojczyzny – mówił Waldemar Białowąs, wicestarosta świdnicki, który od lat dba o obecność kombatantów w spotkaniach z młodzieżą.

W uroczystości wzięli również udział: Dariusz Kołodziejczyk – Starosta Powiatu Świdnickiego, wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs oraz Teresa Celej z Klubu Emerytów i Rencistów w Świdniku, przedstawiciele służb oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół z terenu powiatu.

– Gdy chodziłem jeszcze do szkoły, uczyli nas, że wojna skończyła się w maju 1945 r. Ale dziś wiemy, że wyzwoliciel założył na Polaków kolejne kajdany. Pamiętajmy o ludziach, którzy walczyli, byśmy mogli mówić w ojczystym języku i uczyć się prawdziwej historii – mówił Dariusz Kołodziejczyk, starosta świdnicki.

Kazimierz Kropornicki ze Związku Kombatantów RP i byłych więźniów politycznych w emocjonalnym wystąpieniu także podkreślał jak ważna jest prawda historyczna, przekazywana młodzieży w szkołach. Kombatant otrzymał wczoraj Krzyż Polowy od Polskich Drużyn Strzeleckich.

W przygotowaniu tej niekonwencjonalnej lekcji najnowszej historii Polski dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego uczestniczyła nauczycielka historii ZS nr 1 -Liliana Sosnowska.
Święto było okazją do rozstrzygnięcia VI edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego Żołnierze Wyklęci – Niepokonani, pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Świdnickiego, w którym wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu. Uczniowie obejrzeli także film poświęcony żołnierzom wyklętym, a także wzięli udział w specjalnym quizie historycznym. Otwarto również wystawę plakatów wyeksponowanych w holu Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku – ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – NIEPOKONANI.

Podczas uroczystości Zarząd Stowarzyszenia Żołnierskich Oddziałów Partyzanckich „Wolność i Niezawisłość” Oddziału Lubelskiego przyznał Waldemarowi Białowąsowi Krzyż 100-lecia Niepodległości. Wicestarosta otrzymał również honorowe odznaczenie od Klubu Kawalerów Orderu Wojennego VIRTUTI MILITARI Kombatantów Wojska Polskiego, jako wyraz uznania za udział w upowszechnianiu bohaterskich czynów i chwały Wojska Polskiego.
– Zależy mi na tym, by młodzież miała możliwość spotkać prawdziwych świadków historii – komentował wicestarosta. – Pragnę podziękować nauczycielom i uczniom za tak profesjonalne przygotowanie uroczystości i udział w VI już edycji konkursu plastycznego- dodał.
Ale to nie ostatnie tego dnia odznaczenie. Uhonorowana została także Teresa Celej z Klubu Emerytów i Rencistów. Otrzymała Medal „Złote Serce – Poznajemy Prawdę Nie Tylko Rozumem, Ale i Sercem” za wieloletnie krzewienie idei patriotycznych.
Po uroczystości złożono kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Świdniku.

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2018/03/DSC_0953-1024x680.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2018/03/DSC_0953-300x300.jpgD.C.AKTUALNOŚCIEDUKACJAJózef Wiejak,Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”,Norwid,żołnierze wyklęci,ZS nr 1
Wczoraj w murach Zespołu Szkół nr 1 im. C.K Norwida w Świdniku odbyły się Powiatowe Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Święto ustanowiono w 2010 r., by oddać hołd wojskowym z antykomunistycznego oraz niepodległościowego podziemia. Uroczystość w „Norwidzie” była tym bardziej podniosła, że wśród gości byli bohaterowie dawnych wydarzeń. Młodzież mogła...