AKTUALNOŚCISPORT

Uczy słabszych jak się bronić

Dobiegła końca kolejna zimowa edycja „Bezpiecznej kobiety”. Program istnieje od 1994 r. Dzięki bezpłatnym szkoleniom panie uczą się jak zachować spokój w sytuacjach podwyższonego stresu oraz poznają proste i skuteczne techniki unieszkodliwiania przeciwnika.
Zajęcia od początku prowadzi Waldemar Białowąs, założyciel klubu Shiroikaj Judo Club – obecnie wicestarosta świdnicki, który ponad 40 lat spędził na macie jako zawodnik judo. Trener klasy mistrzowskiej, posiadacz VII Dana.
-Celem szkolenia praktycznego jest przede wszystkim poprawa kondycji, co jest podstawą do wykształcenia umiejętności wychodzenia z zagrożenia. Istotnym elementem jest nauczenie kobiet, w jaki sposób kontrolować lęk przed atakiem napastnika i wyrobienie odruchu. Szkolenie opiera się na nauce prostych, ale jednocześnie skutecznych technik przydatnych podczas realnego zagrożenia, aby móc zareagować szybko i pewnie. – mówi Waldemar Białowąs.
Organizatorzy bezpłatnego kursu to: Shiroikaj Judo Club oraz Straż Miejska w Lublinie. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął Prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
Kolejna zimowa edycja wystartowała w Świdniku i Lublinie w styczniu. Innowacją było połączenie projektów „Bezpieczny senior” i „Bezpieczny student”, ze względu na szeroki przekrój wiekowy oraz zawodowy pań.
Program został zrealizowany we współpracy z VI Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie oraz z Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku. Zajęcia trwały 6 tygodni i obejmowały zajęcia praktyczne oraz teoretyczne dla pań w różnym wieku. Do programu włączono również uczniów klas mundurowych PCEZ.
Wykład na temat prewencji i procedur zachowań w sytuacji zagrożenia wygłosiła Pani Sylwia Kuc ze Straży Miejskiej w Lublinie. W ramach kursu odbyły się także spotkania z psychologiem oraz zajęcia dotyczące zdrowego odżywiania.
27 marca spotkanie odbyło się po raz ostatni, chociaż uczestniczki już zapowiadają, że czekają na kolejną edycję. W imieniu Komendanta Straży Miejskiej Jacka Kucharczyka podziękowania oraz certyfikaty wręczył Zastępca Naczelnika Aleksander Dylon. Panie przygotowały także pamiątkową kronikę z podziękowaniami dla swojego trenera.
Uczestniczki zajęć przyznają, że kolejne opanowane umiejętności już dodały im pewności siebie. Ćwiczyły m.in.: Ukemi (pady), uwalnianie się z chwytu za rękę, ramię i techniki rzutów O-Soto-Gari, O-Goshi obronę przed duszeniem, chwytem za ramię czy kołnierz.
M.in. za zaangażowanie w projekt, wicestarosta Waldemar Białowąs otrzymał wyróżnienie w kategorii Osobowość w konkursie Lubelski Lider Bezpieczeństwa 2017. Uroczysta gala, połączona z ogłoszeniem wyników oraz wręczeniem wyróżnień odbyła się 14 marca w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.
– Stowarzyszenie Bezpieczna Lubelszczyzna postanowiło docenić tych, którzy podejmują wyróżniające się działania m.in. w zakresie: prowadzenia szkoleń związanych z bezpieczeństwem obiektów użyteczności publicznej, kultywowania dobrych praktyk bezpieczeństwa i higieny pracy, organizacji imprez i akcji zwiększających świadomość społeczną w zakresie bezpieczeństwa – informują organizatorzy plebiscytu.
– Jako trener zawsze czerpię ogromną satysfakcję z tego, że mogę uczyć słabszych jak się bronić, a radość podopiecznych była i jest dla mnie największą satysfakcją W naszej kulturze pokutuje mit, że kobiety są słabsze. To nie zawsze jest prawda. Dobrze zaciśnięta pięść niewiasty może mieć siłę trzydziestu kilogramów – tłumaczy laureat. – Już dziś zapraszam wszystkie panie do udziału w kolejnych edycjach programu „Bezpieczna kobieta”.

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button