Emerytury bez podatku, zwolnienie ze składek, czek opiekuńczy czy geriatria w każdym województwie – między innymi takich udogodnień dla seniorów chce Platforma Obywatelska. Liderką projektu „Polska seniora” jest Marzena Okła-Drewnowicz.

Parlamentarzystki PO w ramach swojej pracy poselskiej odwiedzają województwa, powiaty i gminy, wymieniając pomysły i doświadczenia. Słuchając o spostrzeżeniach mieszkańców chcą współtworzyć program. Te największe w Polsce konsultacje programu senioralnego trafiły także do Świdnika. 24 kwietnia odbyło się spotkanie zorganizowane przez Waldemara Białowąsa, wicestarostę świdnickiego i szefa powiatowych struktur PO.

– To nie pozorna pomoc, ale przede wszystkim rzeczywiste ułatwienie życia osobom starszym na wielu płaszczyznach. – wyjaśnia Waldemar Białowąs – Po pierwsze, trzeba być blisko ludzi i słuchać, czego im brakuje, na jakie rozwiązania czekają, a potem skutecznie wdrożyć te pomysły w życie – dodaje Białowąs, który od lat jest inicjatorem wielu społecznych akcji, m.in. „Bezpieczny senior”.

Ze świdnickimi seniorami spotkały się: wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz posłanki Ewa Drozd, Mirosława Nykiel oraz Magdalena Gąsior-Marek.

– To kolejne z setek spotkań, jakie parlamentarzystki PO odbywają w całej Polsce. Przedstawiamy nasze założenia polityki senioralnej. Jesteśmy dumne z naszych osiągnięć, m.in. mocnego wsparcia  Uniwersytetów Trzeciego Wieku czy Parlamentu Seniora. Niestety po zmianie władzy seniorzy już do sejmu nie trafili, dlatego, że seniorzy mówią to, co myślą i nazywają rzeczy po imieniu. Przypomnę też, że stworzono ponad 100 Domów Senior Wigor.  – wylicza wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska – Przedstawiamy nasze propozycje, ale na każdym spotkaniu rozdajemy ankiety, które staną się wskazówką co jeszcze możemy zrobić. Po opracowaniu ankiet będziemy konsultować je z samorządami, by w końcu przygotować ustawy i złożyć do sejmu – dodaje.

Program „Polska Seniora” ma być oparty na trzech filarach: Godne Życie, Zdrowe Życie i Aktywne Życie.

Podczas spotkania w Świdniku rozmawiano o obecnej sytuacji ludzi starszych w Polsce, rozdano ankiety, w których zaznaczali oni swoje największe potrzeby. Rozmawiano o takich rozwiązaniach jak:

Emerytury bez podatku, Zwolnienie ze składek, Bilans 60-latka, Geriatria w każdym województwie, Darmowe szczepienia, Czek opiekuńczy, Urlop wytchnieniowy, Biuro seniora, Wsparcie rad seniora i Karnet aktywizacyjny.

Podczas żywej dyskusji goście wskazywali problemy związane ze zbyt drogimi lekami, jakich potrzebują na co dzień, czy niewystarczającym wsparciem dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Z  największym entuzjazmem spotkał się pomysł zwolnienia emerytury z podatków.

 

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2018/04/DSC_3282-1024x684.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2018/04/DSC_3282-300x300.jpgD.C.AKTUALNOŚCIPO,polityka senioralna,Polska seniora,seniorzy,Waldemar Białowąs
Emerytury bez podatku, zwolnienie ze składek, czek opiekuńczy czy geriatria w każdym województwie – między innymi takich udogodnień dla seniorów chce Platforma Obywatelska. Liderką projektu „Polska seniora” jest Marzena Okła-Drewnowicz. Parlamentarzystki PO w ramach swojej pracy poselskiej odwiedzają województwa, powiaty i gminy, wymieniając pomysły i doświadczenia. Słuchając o spostrzeżeniach mieszkańców...