Wczoraj w PCEZ w Świdniku odbyło się spotkanie z seniorami, poświęcone bezpieczeństwu. Policja wciąż odnotowuje szereg oszustw dokonywanych na szkodę osób starszych i mieszkających samotnie, wykorzystując różne metody. Dlatego w spotkaniu wziął udział Waldemar Dziedzic z KWP w Lublinie. Na zaproszenie wicestarosty Waldemara Białowąsa do Świdnika przyjechała również Ewa Dados.
W trakcie spotkania, seniorzy przypomnieli sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa i sposoby przeciwdziałania wykorzystywaniu osób starszych, a także zachęceni zostali do inicjowania dalszych, wspólnych działań aktywizujących społeczności lokalne.- To bardzo ważne by głośno mówić o zagrożeniach, na które szczególnie narażeni są seniorzy. To kolejna grupa osób, które chcemy przeszkolić. Od lat prowadzę szkolenia dla pań, realizując program „Bezpieczna kobieta”- mówi wicestarosta Waldemar Białowąs.
„Bezpieczna kobieta” to bezpłatny program, dzięki któremu panie od lat uczą się jak się bronić i działać w sytuacjach podwyższonego stresu. Działa od 1994 roku. Zajęcia od początku prowadzi Waldemar Białowąs, założyciel klubu Shiroikaj Judo Club – obecnie wicestarosta świdnicki, który ponad 40 lat spędził na macie jako zawodnik judo. Trener klasy mistrzowskiej, posiadacz VII Dana. – Szkolenie opiera się na nauce prostych, ale jednocześnie skutecznych technik przydatnych podczas realnego zagrożenia, aby móc zareagować szybko i pewnie. – dodaje Waldemar Białowąs. Zimowa edycja wystartowała w Świdniku i Lublinie w styczniu. Innowacją było połączenie projektów „Bezpieczny senior” i „Bezpieczny student”, ze względu na szeroki przekrój wiekowy oraz zawodowy pań. Program został zrealizowany we współpracy z VI Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie oraz z Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej w Świdniku.- Zajęcia trwały 6 tygodni i obejmowały zajęcia praktyczne oraz teoretyczne dla pań w różnym wieku. Do programu włączono również uczniów klas mundurowych PCEZ. To ważne, by młodzież takich klas była przeszkolona w zakresie samoobrony- informuje Anna Goral, dyrektor PCEZ w Świdniku. W działania dotyczące poprawy bezpieczeństwa od lat angażuje się policja. Dlatego we wczorajszym spotkaniu wziął udział Waldemar Dziedzic z KWP w Lublinie. – Prowadzimy mnóstwo działań w celu poprawienia bezpieczeństwa, nie tylko seniorów. Ważne, by spotkać się z nimi osobiście i porozmawiać o zagrożeniach. Oszuści są coraz bardziej pomysłowi. Wykorzystują różne metody, nie tylko „na wnuczka”, czy „na policjanta”. Jako policja musimy się doskonalić w ich wykrywaniu. Dlatego ważne są takie spotkania, podczas których dzielimy się naszą wiedzą na ten temat- mówi Waldemar Dziedzic z KWP w Lublinie. Policjant poprowadził również wykład na temat prewencji i procedur zachowań w sytuacjach zagrożenia. W spotkaniu z seniorami wzięła udział Ewa Dados, pełnomocnik prezydenta Lublina ds. seniorów, która od lat działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa, nie tylko seniorów. Dziennikarka znana jest przede wszystkim z prowadzenia akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę, jednak z racji zajmowanego stanowiska obecnie na co dzień styka się z problemami osób starszych.- Musimy zadbać o to, by naszym seniorom żyło się lepiej. To jest bardzo ważne, by zapewnić im poczucie bezpieczeństwa. Przestępcy wykorzystują ufność seniorów, ich naturalną potrzebę pomagania innym. Oszuści stosują wiele metod, dzwonią do osób starszych lub odwiedzają ich w domach i w podstępny sposób wyłudzają oszczędności. Dlatego ważne są akcje informacyjne i takie spotkania, które przynoszą rezultaty.- dodaje Ewa Dados.

We wczorajszym spotkaniu oprócz seniorów wzieli udział również uczniowie- klasa mundurowa 1b, z PCEZ w Świdniku. Organizatorzy zapewniają, że nie będzie to ostatnie spotkanie poświęcone tematowi bezpieczeństwa.

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2018/04/DSC09606-1024x683.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2018/04/DSC09606-300x300.jpgredAKTUALNOŚCIKULTURA I ROZRYWKAbezpieczeństwo,Bezpieczny senior,Ewa Dados,PCEZ w Świdniku,policja,senior,Waldemar Białowąs
Wczoraj w PCEZ w Świdniku odbyło się spotkanie z seniorami, poświęcone bezpieczeństwu. Policja wciąż odnotowuje szereg oszustw dokonywanych na szkodę osób starszych i mieszkających samotnie, wykorzystując różne metody. Dlatego w spotkaniu wziął udział Waldemar Dziedzic z KWP w Lublinie. Na zaproszenie wicestarosty Waldemara Białowąsa do Świdnika przyjechała również Ewa...