Nowy plac zabaw przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. H. Sienkiewicza w Świdniku tętni życiem. Cieplejsze dni sprawiły, że miejsce jest oblegane nie tylko przez uczniów SOSW, ale i dzieci z zewnątrz.

-Zarówno dzieci, jak i ich rodzice są bardzo zadowoleni, że powstało miejsce tak bezpieczne, na którym dzieci mogą się ze sobą integrować – przyznaje Elżbieta Krupa, Dyrektor SOSW w Świdniku.

Budowa tego unikalnego w skali kraju placu zabaw ruszyła pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Jest miejscem głównie dla osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci autystycznych.

-To jedno z nielicznych takich miejsc nie tylko w Polsce, ale i w Europie – mówi wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs, inicjator powstania obiektu. – Plac uwzględnia wszelkie trendy w projektowaniu tego typu obiektów. To niezwykle ważne, by szukać nowoczesnych rozwiązań i przełamywać bariery, z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne – dodaje.

Koszt budowy to prawie 200 tys zł, który w 50 % pokryło dofinansowanie z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, pozostała część to wkład własny Powiatu Świdnickiego.

Z zabawy korzystają nie tylko podopieczni SOSW w Świdniku, ale i inne dzieci w godzinach pracy Ośrodka, a po wcześniejszym umówieniu, również w weekendy.
Dzieci korzystają m.in. z: huśtawki z gondolą dostosowanej dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim i karuzeli umożliwiającej zabawę kilku osobom na wózkach inwalidzkich. Do dyspozycji jest także huśtawka wahadłowa z siedziskiem typu bocianie gniazdo czy linarium w kształcie stożka.

Przypomnijmy, że Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy na podstawie zarządzenia Starosty Powiatu Świdnickiego został wskazany jako wiodący ośrodek koordynacyjno- rehabilitacyjno-opiekuńczy na terenie Powiatu Świdnickiego realizujący program „Za życiem”.

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2018/04/DSC_2688-1024x684.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2018/04/DSC_2688-300x300.jpgD.C.AKTUALNOŚCIEDUKACJAElżbieta Krupa,plac zabaw,SOSW,Waldemar Białowąs
Nowy plac zabaw przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym im. H. Sienkiewicza w Świdniku tętni życiem. Cieplejsze dni sprawiły, że miejsce jest oblegane nie tylko przez uczniów SOSW, ale i dzieci z zewnątrz. -Zarówno dzieci, jak i ich rodzice są bardzo zadowoleni, że powstało miejsce tak bezpieczne, na którym dzieci...