foto: Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Świdniku

W sobotę w wieku 89 lat zmarła słynna skrzypaczka- Wanda Wiłkomirska. Od lat związana była ze Świdnikiem, za sprawą Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Świdniku, której w 2003 roku nadano imię rodziny Wiłkomirskich. Od 2012 profesor Wandzie Wiłkomirskiej nadano też tytułu: Honorowego Obywatela Miasta Świdnika.

Wanda Wiłkomirska urodziła się w 1929 r. Wychowała się w rodzinie warszawskich muzyków. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi i kształciła się w Budapeszcie i Paryżu. W 1961 zadebiutowała z orkiestrą Filharmonii Narodowej w Stanach Zjednoczonych. Tak rozpoczęła się jej światowa kariera. Wiłkomirska współpracowała z najwybitniejszymi dyrygentami, z Leonardem Bernsteinem, oraz muzykami, m.in. Marthą Argerich i Gideonem Kremerem. Grała w najsłynniejszych salach koncertowych świata. Przez 22 lata była solistką Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wanda Wiłkomirska często odwiedzała Świdnik. Związana była ze świdnicką Szkołą Muzyczną, której jest patronką. „[…] Profesor Jolanta Wanda Alfreda Wiłkomirska urodzona 11.01.1929 roku w Warszawie – muzyk, pedagog Uniwersytetów Muzycznych Polski, Australii i Niemiec. Przyjaciel młodzieży, człowiek prawy, patriota, walcząca o godność drugiego człowieka. Zainaugurowała otwarcie Filharmonii Narodowej w Warszawie w 1955 roku jak i Opery w Sydney w 1973 roku. […] Koncertując poza granicami Polski część swojego honorarium przesyłała zaufanym osobom na pomoc działaczom opozycji. Przysyła również pieniądze do Świdnika, poza strukturami różnych organizacji jako osoba prywatna, opłacając kolegia robotników działających w podziemiu. Była prześladowana, została bez pracy i możliwości koncertowania. […] Z profesor Wandą Wiłkomirską utrzymujemy bardzo ciepłe, można powiedzieć rodzinne stosunki. Dzięki hojności profesor Wandy Wiłkomirskiej jesteśmy w posiadaniu wielu pamiątek, które w części są wyeksponowane w Izbie Pamięci naszej Szkoły. Promuje nasze miasto i szkołę przy każdym spotkaniu czy obecności jako jury konkursu lub jako pedagog prowadzący warsztaty muzyczne[…]”- czytamy na stronie świdnickiej Szkoły Muzycznej.

W 2014 roku skrzypaczka uczestniczyła w otwarciu Saloniku Wiłkomirskich w szkole. Podczas uroczystości nadano również salom lekcyjnym imiona Patronów szkoły . Wanda Wiłkomirska bardzo chętnie odwiedzała Świdnik. Była honorowym obywatelem naszego miasta.

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2018/05/czar-białe1.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2018/05/czar-białe1-300x300.jpgredAKTUALNOŚCISPORTZ KrajuPaństwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Świdniku,skrzypaczka,Wanda Wiłkomirska
W sobotę w wieku 89 lat zmarła słynna skrzypaczka- Wanda Wiłkomirska. Od lat związana była ze Świdnikiem, za sprawą Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Świdniku, której w 2003 roku nadano imię rodziny Wiłkomirskich. Od 2012 profesor Wandzie Wiłkomirskiej nadano też tytułu: Honorowego Obywatela Miasta Świdnika. Wanda Wiłkomirska urodziła się...