Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Tęczowy Domek. To już kolejni goście, którzy wspólnie bawili się na placu zabaw – miejscu unikalnym w skali kraju.
Budowa placu ruszyła pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Jest to miejsce głównie dla osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci autystycznych.-To jedno z nielicznych takich miejsc nie tylko w Polsce, ale i w Europie – mówi wicestarosta świdnicki Waldemar Białowąs, inicjator powstania obiektu. – Chodzi o bezpieczeństwo, zabawę, ale przede wszystkim integrację dzieci z placówek oświatowych powiatu świdnickiego z tymi o specjalnych potrzebach– dodaje.

Dzieci korzystają m.in. z huśtawki z gondolą dostosowanej dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim i karuzeli umożliwiającej zabawę kilku osobom na wózkach inwalidzkich. Do dyspozycji jest także huśtawka wahadłowa z siedziskiem typu bocianie gniazdo czy linarium w kształcie stożka.

Przypomnijmy, że Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy na podstawie zarządzenia Starosty Powiatu Świdnickiego został wskazany jako wiodący ośrodek koordynacyjno- rehabilitacyjno-opiekuńczy na terenie Powiatu Świdnickiego realizujący program „Za życiem”. Dzięki temu realizowane są tu bezpłatne zajęcia w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.– Jako zarząd inicjujemy oraz wspieramy wszelkie rozwiązania, które pomogą funkcjonować dzieciom niepełnosprawnym i ich rodzinom – podsumowuje wicestarosta Białowąs.
Od tego roku szkolnego wprowadzona została tu także innowacja pedagogiczna „ Mówię, więc jestem – komunikacja bez barier”. Program służy do porozumiewania się przy wykorzystaniu smartfonu i bezpłatnej aplikacji „LetMeTalk”.-Taka forma komunikacji powstała z myślą o uczniach niemówiących lub tych, którzy nie są w stanie posługiwać się nią zrozumiale. W skali kraju niewiele osób używa systemu, a zapotrzebowanie jest ogromne – informuje Elżbieta Krupa, dyrektor SOSW w Świdniku.

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2018/06/DSC_0188.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2018/06/DSC_0188-300x300.jpgredAKTUALNOŚCIKULTURA I ROZRYWKAElżbieta Krupa,plac zabaw,Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku odwiedziły dzieci z Niepublicznego Przedszkola Tęczowy Domek. To już kolejni goście, którzy wspólnie bawili się na placu zabaw – miejscu unikalnym w skali kraju. Budowa placu ruszyła pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Jest to miejsce głównie dla osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem...