Komisja Europejska zaproponowała, zmniejszony budżet dla Wspólnej Polityki Rolnej w ramach nowego budżetu Polska miałaby otrzymać ok. 1 proc. mniej na dopłaty bezpośrednie dla rolników i ok. 25 proc. mniej na fundusz rozwoju obszarów wiejskich.

Polscy rolnicy w nowym unijnym budżecie stracą gigantyczne środki – ponad 5 mld euro. O tyle mniej pieniędzy z Unii Europejskiej popłynie nad Wisłę w latach 2021-2027.

Na dopłaty rolnicy dostaną nawet o 2,5 mld euro mniej. Jeszcze większe cięcia dotknęły polityki rozwoju obszarów wiejskich. Tutaj pula skurczy się nawet o jedną czwartą – z 10,9 mld euro do 8,2 mld euro. Decyzję tę KE tłumaczy faktem, że polskie rolnictwo zbliża się do średniej UE. Z kolei inne kraje, gdzie poziom rozwoju rolnictwa jest niższy, jak np. Litwa, Łotwa i Estonia będą miały dopłaty zwiększone, natomiast inne w tym Polska – zmniejszone.

Czy teraz za awanturnictwo polityków PiS w Europie zapłacą wszyscy Polscy Rolnicy?. To w nich mogą najmocniej uderzyć błędy rządzących na arenie międzynarodowej.

WTRAKTUALNOŚCIrolnicy,unijne dopłaty
Komisja Europejska zaproponowała, zmniejszony budżet dla Wspólnej Polityki Rolnej w ramach nowego budżetu Polska miałaby otrzymać ok. 1 proc. mniej na dopłaty bezpośrednie dla rolników i ok. 25 proc. mniej na fundusz rozwoju obszarów wiejskich. Polscy rolnicy w nowym unijnym budżecie stracą gigantyczne środki – ponad 5 mld euro. O...