Sprzedaż nieruchomości należy zgłosić do urzędu skarbowego. W wyniku sprzedaży według prawa podatkowego osiągamy korzyść majątkową, którą należy rozliczyć jako dochód. Z nieruchomościami oraz ich sprzedażą jest związanych wiele nie do końca jasnych przepisów — a przynajmniej nie dla każdego. Warto jest nieco wyjaśnić, szczególnie dlatego, że nie zawsze musimy płacić podatek i nie zawsze od razu.

Największy problem z rozliczeniem PIT jest taki, że jest to przeważnie ostatni nasz obowiązek finansowy, jaki musimy wypełnić. W pierwszej kolejności są akty notarialne, wpisy do ksiąg wieczystych, umowy z kupcami, wyceny, rzeczoznawcy itp. Urząd Skarbowy i obowiązki wobec niego mogą w tym wszystkim nam umknąć, a …… nie powinny. Tym bardziej że takie zaniedbanie może nas sporo kosztować.

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, kiedy podatek nie musi być przez nas zapłacony. Nie musimy płacić podatku od sprzedaży nieruchomości, kiedy od jej zakupu minęło 5 lat. Należy wspomnieć również, że te wspomniane 5 lat nie są latami kalendarzowymi. Liczone są one wstecz od roku, w którym mieszkanie zostało sprzedane. Dokładniej może to zobrazować przykład. Jeśli w roku 2019 w styczniu zakupimy nieruchomość, to pięcioletni okres zacznie być naliczany dopiero od stycznia 2020 roku. Drugim wyjątkiem, jest przeznaczenie dochodu ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. W wielu przypadkach można „podpiąć” pod tą definicję na przykład zakupienie dwóch mniejszych mieszkań w cenie jednego dużego lub zakupienie mieszkania dla dzieci. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli nie musimy zapłacić podatku od sprzedaży, mamy obowiązek poinformować „fiskusa” o tym, że taka transakcja miała miejsce.

Sprzedaż mieszkania w okresie mniejszym niż 5 lat od zakupu

Jeśli z jakichś powodów musimy pozbyć się:

– nieruchomości lub części nieruchomości,

– udziałów w nieruchomościach,

– praw do gruntów,

– praw do lokali oraz samodzielnych nieruchomości spółdzielczych (zarówno mieszkaniowych, jak i użytkowych),

w okresie 5 lat od daty ich nabycia, mamy obowiązek odprowadzić z tego tytułu podatek dochodowy. Rozliczenie PIT-39 jest właśnie formularzem, za pomocą którego rozliczamy się ze zbycia nieruchomości i osiągniętego za jej pomocą przychodu. Wspomniano o przychodzie, ponieważ warto zwrócić uwagę, że przychód nie równa się niemal nigdy dochodowi. W przypadku sprzedaży mieszkania możemy odliczyć od przychodu koszty jego uzyskania. Możemy do nich zaliczyć:

– prowizję agenta lub biura nieruchomości,

– koszty notarialne,

– koszty poniesione z tytułu remontu, jeżeli został on przeprowadzony w celu sprzedaży,

– różnicę w cenie mieszkania: jeśli sprzedajemy mieszkanie po cenie wyższej niż sami zakupiliśmy, wówczas płacimy podatek, tylko od różnicy cen. Niestety w przypadku nieruchomości nabytej drogą spadkową lub poprzez darowiznę, możliwości odliczeń nie mamy,

Jaka jest stawka podatku oraz ile mamy czasu na rozliczenie?

Rozliczenie PIT-39 powinno nastąpić nie dalej jak dwa lata od sprzedaży. Daje nam to czas na przeznaczenie sumy, jaką uzyskamy ze sprzedaży w nową inwestycję mieszkaniową. Ma to na celu ułatwienie podatnikowi ewentualne rozwiązanie problemów lub skorzystanie z okazji i maksymalne zainwestowanie środków. Prawo przewiduje przeznaczenie środków ze sprzedaży lokalu przed zapłatą podatku, na zakup nowego mieszkania, remont lub spłatę kredytu hipotecznego, ale w sytuacji, jeśli został on zaciągnięty przed sprzedażą nieruchomości. Stawka podatku od sprzedaży nieruchomości wynosi 19%.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pitax.pl. Dzięki PITax rozliczysz swoje podatki w prosty i wygodny sposób nie wychodząc z domu.

http://lsw24.pl/wp-content/uploads/2019/03/54pit-podatki-1024x723.jpghttp://lsw24.pl/wp-content/uploads/2019/03/54pit-podatki-300x300.jpgadminlsw24SPONSOROWANE
Sprzedaż nieruchomości należy zgłosić do urzędu skarbowego. W wyniku sprzedaży według prawa podatkowego osiągamy korzyść majątkową, którą należy rozliczyć jako dochód. Z nieruchomościami oraz ich sprzedażą jest związanych wiele nie do końca jasnych przepisów — a przynajmniej nie dla każdego. Warto jest nieco wyjaśnić, szczególnie dlatego, że nie zawsze...