SPORT

PIERWSZY SPRAWDZIAN SIATKARZY AVII PRZED LIGĄ

W minioną środę w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7 drugoligowa drużyna siatkarzy ASPS Avia rozegrała pierwszą grę kontrolną przed nowym sezonem. Jej rywalem był Lubelski Klub Przyjaciół Piłki Siatkowej Pszczółka, prowadzony przez doskonale znanego w naszym mieście Sławomira Czarneckiego, niegdyś siatkarza i trenera żółto-niebieskich. Długo biłem się z myślami jak podejść do relacji z tego meczu, dlatego proszę wybaczyć jednodniową zwłokę… Cóż ja mam państwu napisać? Ostatecznie wybrałem wariant optymistyczny…
DSC_2220
Drużyna prowadzona przez trenera Krzysztofa Lemieszka jest praktycznie tworzona od podstaw. Z poprzedniego, pierwszoligowego sezonu, w składzie świdniczan pozostało zaledwie trzech zawodników: rozgrywający Bartłomiej Misztal, przyjmujący Maciej Sajdak i libero Jakub Sadowski. Pozostali, którzy podjęli treningi w Avii, w minionym sezonie nie występowali nawet na poziomie II ligi. Ba, w większości nie grali w siatkówkę w regularnych rozgrywkach ligowych. Weszli do zespołu praktycznie z marszu. Środowy mecz był dla nich pierwszym sprawdzianem. Widać, że kompletnie brakuje elementu zgrania zespołu, bo po zaledwie dwóch tygodniach wspólnych treningów nie może być o nim mowy. Czasu na poprawienie tego elementu praktycznie nie ma, bowiem za tydzień rusza liga. Dlatego też dopiero pierwsze mecze o punkty będą musiały służyć żółto-niebieskim za swoistego rodzaju poligon do wzajemnego poznania się pod i nad siatką. Któż więc będzie jeszcze, oprócz wspomnianej trójki graczy, reprezentował Avię w nadchodzącym sezonie? Alternatywą dla rozgrywającego Bartka Misztala ma być duet byłych wychowanków Avii: Krzysztof Gontarz i Cezary Kostaniak. Gontarz swego czasu występował w SMS Spała. Natomiast Czarek to syn byłego, świetnego przed laty rozgrywającego drużyny siatkarskiej Avii Janusza i wnuk podpory defensywy piłkarskiego zespołu Avii z lat sześćdziesiątych – Mariana Kostaniaka. Pozycja Bartka na tą chwilę będzie niepodważalna. Obaj rezerwowi muszą jeszcze sporo potrenować, aby być dla niego wartościowymi zmiennikami.
DSC_2138
Na przyjęciu obok Sajdaka trener Lemieszek ma na dzień dzisiejszy do dyspozycji trzech zawodników. Najbardziej znanym jest Marcin Kurek. Dla syna byłego siatkarza Avii Sławomira, będzie to come back do rodzimego klubu po dwuletniej przerwie. Ponadto są: leworęczny Igor Stelmaszczyk z Metro Marszawa i Kacper Strzałkowski. Ten drugi to wychowanek Avii, który swego czasu, a dokładnie przed dziesięciu laty, zdobył srebrny medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w barwach Delic-Polu Norwid Częstochowa.
Jako atakujący w sparingu z Pszczółką wystąpił Szymon Mańkowski. Leworęczny zawodnik w poprzednim sezonie stanowił o sile III-ligowego UKS IFLO Kosmet-Hurt Biała Podlaska. Teraz będzie miał szansę powalczyć z Avią na parkietach II ligi.
Największy problem świdniczanie mają z obsadą pozycji środkowych. We środę zagrali: Piotr Siergiej i Bartłomiej Ćwik. Obaj na swoim koncie mają tylko, albo aż, występy na poziomie rozgrywek akademickich w barwach AZS UMCS Lublin. Czy dadzą sobie radę w walce o drugoligowe punkty dla Avii? Czas pokaże. Tu w pojedynkach na siatce z rywalami z LKPS widać było, że – delikatnie mówiąc – łatwego życia mieć nie będą… Działacze Avii prowadzą rozmowy z Michałem Baranowskim, który jakiś czas temu zakończył sportową karierę. Teraz wobec braku doświadczonego zawodnika na środku siatki liczą, że uda się namówić swojego byłego siatkarza do powrotu na boisko. Szczególnie w pierwszej rundzie Michał swoim doświadczeniem bardzo pomógłby młodej, na nowo tworzącej się drużynie. Jaki będzie finał tych rozmów okaże się już w najbliższych dniach…
DSC_2129
ASPS Avia Świdnik – LKPS Pszczółka Lublin 1:3 (27:25, 22:25, 21:25, 15:17)
Avia: Bartłomiej Misztal, Marcin Kurek, Igor Stelmaszczyk, Szymon Mańkowski, Piotr Siergiej, Bartłomiej Ćwik, Jakub Sadowski (libero) oraz Cezary Kostaniak, Maciej Sajdak, Kacper Strzałkowski.
* * *
Ostatnim sprawdzianem dla naszych siatkarzy przed inauguracją II ligi będzie weekendowy Memoriał imienia Kazimierza Rybaka w Białej Podlaskiej. W turnieju udział weźmie sześć drużyn, które zostały podzielone na dwie grupy. W grupie A zagrają: KPS Siedlce, LKPS Lublin i Caro Rzeczyca. Natomiast w grupie B: AZS AWF Biała Podlaska (siatkarze Huraganu), AWF Absolwenci i ASPS Avia Świdnik.
LOGO ASPS AVIA
PROGRAM
Mecze w hali przy ulicy Akademickiej 2 w Białej Podlaskiej
19 września (sobota)
10.00 AZS AWF Biała Podlaska – AWF Absolwenci
12.30 LKPS Lublin – Caro Rzeczyca
14.30 ASPS Avia Świdnik – AWF Absolwenci
20 września (niedziela)
11.00 mecz o 3. miejsce
Mecze przy ulicy Marusarza 8 w Białej Podlaskiej
19 września (sobota)
10.00 KPS Siedlce – Caro Rzeczyca
11.45 Otwarcie Memoriału
12.30 AZS AWF Biała Podlaska – ASPS Avia Świdnik
14.30 KPS Siedlce – LKPS Lublin
20 września (niedziela)
9.00 mecz o 5. miejsce
11.00 mecz o 1. miejsce
12.30 zakończenie Memoriału i wręczenie nagród
Na inaugurację rozgrywek II ligi, w sobotę 26 września br. o godz. 18.00 w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 7, siatkarze Avii Świdnik będzie podejmować UKS Tęczę z Sędziszowa Małopolskiego.
JacK

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button