AKTUALNOŚCI

KSIĘŻYCOWE WIDOWISKO

Ta noc nie należała do zwyczajnych. Można było zobaczyć całkowite zaćmienie Księżyca. Dodatkową atrakcją była jego niezwykła, czerwona barwa.
Minionej nocy, od ok. godziny 2.00 do ok. 5.30 nad ranem, można było obserwować zjawisko całkowitego zaćmienia Księżyca.
– Zaćmienie Księżyca występuje wtedy, gdy Ziemia znajduje się pomiędzy Księżycem, a Słońcem, przez co do Księżyca nie docierają bezpośrednio promienie słoneczne. Następne takie zjawisko będziemy mogli zobaczyć dopiero w 2033 r. – wyjaśnia Wiesław Hawrylecki, prowadzący prezentacje w obserwatorium astronomicznym w Mełgwi. Chętnych do obserwacji jednak w mełgiewskim obserwatorium nie było, bo jak się okazuje, najlepiej takie zjawisko oglądać gołym okiem lub przez lornetkę.
– Taka obserwacja nie wymaga żadnych specjalistycznych przyborów. Jednak możemy je zobaczyć wtedy, gdy Księżyc ustawi się odpowiednio względem cienia rzucanego przez Ziemię. Księżyc nabiera wtedy charakterystycznej „krwawej barwy” – dodaje pan Hawrylecki.
Nasz satelita wydawał się tej nocy zdecydowanie większy, niż zwykle. To dlatego, że zbliżył się do Ziemi na odległość 357 tys. kilometrów. Było to najbliższe zbliżenie w tym roku.
D.C.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button