AKTUALNOŚCIEDUKACJA

NIEZWYKŁY GOŚĆ W NASZEJ SZKOLE

W roku szkolnym 2015/2016 Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. H. Sienkiewicza rozpoczął realizację innowacji pedagogicznej pn. „Niezwykli goście w naszej szkole”. Głównym celem innowacji jest zapoznanie naszych wychowanków z ciekawymi zawodami i pasjami zaproszonych gości. Spotkania sprzyjają propagowaniu idei aktywnego spędzania czasu wolnego, rozwijaniu zainteresowań uczniów oraz doskonaleniu umiejętności poznawczych. Zajęcia te mają również znaczenie terapeutyczne. Niosą ze sobą duży ładunek emocjonalny tzn. uczniowie bardzo przeżywają spotkania z nowymi ludźmi, angażują się emocjonalnie, co powoduje łatwiejsze zapamiętywanie i uczenie się konkretnych umiejętności i zachowań w zupełnie nowych dla nich sytuacjach.
Spotkania z niezwykłymi gośćmi planowane są raz w miesiącu. Szczególny nacisk kładziemy na warsztatową formę zajęć, aby umożliwić naszym uczniom wielozmysłowe doświadczanie, bezpośredni, namacalny kontakt ze zjawiskami otaczającego ich świata, który jest warunkiem jego głębszego poznania. Dzięki takiej formie spotkań uczniowie mogą dotknąć, przymierzyć, zadać pytanie, posłuchać, a dzięki temu dokładnie poznać.
Pierwsze spotkanie odbyło się 21 września, a naszym gościem był znakomity mistrz judo: Waldemar Białowąs, na co dzień Wicestarosta Powiatu Świdnickiego. Podczas spotkania przybliżył on naszym uczniom dyscyplinę sportu, jaką jest judo, opowiedział o swojej pasji i osiągnięciach sportowych. Uczniowie mieli okazję poznać historię judo, strój judoki oraz podstawowe zasady walki. Dla wielu uczniów naszej szkoły był to pierwszy kontakt z tą dziedziną sportu. Największą radość naszym wychowankom sprawił pokaz technik oraz krótka lekcja z samym mistrzem. Dzięki wizycie naszego wspaniałego gościa wychowankowie dowiedzieli się, że judo to znacznie więcej niż zwykła aktywność fizyczna – to także nauka własnego ciała, cierpliwości, dyscypliny, systematyczności i poszanowania dla drugiego człowieka. To była lekcja, która z pewnością długo pozostanie w naszej pamięci.
Spotkanie z mistrzem judo zakończyło się gromkimi brawami, podziękowaniami oraz wspólną fotografią. Wielką niespodzianką dla nas były dwa medale, które pan Waldemar Białowąs podarował naszej szkole na pamiątkę. Pragniemy podziękować naszemu Gościowi za przyjęcie zaproszenia i przyjazd do naszej szkoły mimo ogromu pracy.
Wizyta naszego gościa była dla nas wspaniałym doświadczeniem i z niecierpliwością czekamy na następne.
 
(SOSW im. H. Sienkiewicza)

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button