AKTUALNOŚCIKULINARIA

Kociołek węgierski zamiast grilla – Sushi i pierogi czyli Zosia w kuchni

Ciekawą  alternatywą dla ogniska oraz tradycyjnego grilla są kociołki żeliwne, zwane bograczami. Na Węgrzech w kociołkach przygotowuje się zazwyczaj zupy lub potrawy gulaszowe, ale można zrobić w nich praktycznie wszystko. W Polsce dużą popularnością cieszy się kapusta przyrządzona nad paleniskiem. Bardzo łatwo można kontrolować temperaturę przyrządzanych potraw dzięki regulacji wysokości kociołka zawieszonego na trójnogu.
Gulasz

60 dag mięsa wołowego, 3 łyżki mąki, 40 dag pieczarek, puszka fasoli czerwonej konserwowej, por,  40 dag ziemniaków, 4 ząbki czosnku, papryka czerwona, 2 pomidory (bez skórki), mały koncentrat pomidorowy, 1,5 l bulionu,  przyprawy( sól, pieprz, słodka papryka, liść laurowy, ziele angielskie)
Mięso pokroić w kostkę, obtoczyć w mące i obsmażyć na patelni. Kociołek wysmarować tłuszczem. Włożyć mięso, zalać bulionem i włożyć przyprawy. Gotować, aż zmięknie. Do miękkiego mięsa dodać pokrojone pieczarki, ziemniaki, paprykę i czosnek. Gotować 10 minut. Dodać pokrojone pomidory i odsączoną fasolkę. Zagęścić przecierem pomidorowym. W razie konieczności dodać bulion.
 
Bigos
0,5 kg mięsa wieprzowego, pętko kiełbasy, 10 dag boczku, 4 cebule, 1 kg kapusty kiszonej, suszone grzyby, przyprawy – sól, pieprz, vegeta, ziele angielskie, listek laurowy.
Gotowanie rozpoczynamy od rozpalenia kociołka. Pokrojone w kostkę boczek i kiełbasę podsmażyć, wyjąć z kociołka i odstawić.  Mięso,  cebule i kapustę zalać wodą, dodać przyprawy i grzyby. pokrojoną w kostkę i kapustę zale1 kg kapusty i 0,5 kg mięsa wieprzowego. Gotować w kociołku przez ok. 2 godziny. Na koniec dodać wcześniej podsmażony boczek i kiełbasę i całość gotować kolejne pół godziny. Smak i zapach tak przygotowanego bigosu polowego stanie się specjałem Twoich spotkań w ogrodzie.
 
Grochówka

40 dag grochu, pasek żeberek wieprzowych, pęczek włoszczyzny, 5 ziemniaków, sól, pieprz, majeranek
Namoczyć groch (5 godzin). Do nagrzanego kociołka wrzucić żeberka pokrojone na mniejsze paski, groch i pokrojoną w kostkę włoszczyznę. Wszystko zalać wodą ( 2 razy więcej niż składników). Doprawić solą i pieprzem. Gotować do chwili, aż rozpadnie się groch. Dodać ziemniaki – gotować do miękkości. Na koniec dodać roztarty majeranek.
Kociołek z boczkiem i kiełbasą
(na ok. 10 osób, garnek 5 l)
3 kg ziemniaków, 0,60 dag cebuli, 0,60 dag wędzonego boczku, 1-1,5 kg kiełbasy, 1 kapusta, 5 plastrów słoniny, sól, pieprz do smaku
Obrane ziemniaki pokroić w 1 cm plastry, cebulę w krążki, kiełbasę i boczek w kostkę. Cebulę i boczek można wcześniej podsmażyć, a wytopiony tłuszcz odlać ( aby danie nie było zbyt tłuste). Garnek wyłożyć folią aluminiową, następnie słoniną i liśćmi z kapusty. Zostawić 2-3 liście na wierzch pieczonki. Resztę kapusty posiekać. Na to warstwami ułożyć ziemniaki, cebulę, boczek, kapustę, kiełbasę. Posolić, popieprzyć. Następnie układać kolejne warstwy, aż do wyczerpania. Na samej górze ułożyć liście. Najlepiej aby garnek był dość solidnie ubity i wypełniony po brzegi składnikami. Można więc dopełnić np. karkówką, ale również marchewką, kalarepką, itp. Rozpalamy ognisko i ustawiamy gar z pieczonkami. Pieczemy ok.1 godziny.
 
Kociołek warzywny
1 młoda duża kapusta, 5 marchewek, 3 pietruszki, kawałek selera, 25 dag pieczarek, 3 cebule, 1 kg ziemniaków, 40 dag suchej i namoczonej przez noc fasoli, 120 ml tłuszczu oleju, 3-4 łyżki wędzonej słodkiej papryki, 2 łyżeczki papryki ostrej, 10 ząbków czosnku,1 łyżeczka kminku, 2 łyżeczki soli, 5 listków laurowych,10 ziaren ziela angielskiego, 2 łyżeczki cząbru, 1 łyżka majeranku
            Garnek można wyłożyć  folią aluminiową. Namoczyć fasolę. Zewnętrznymi liśćmi kapusty wyłożyć kociołek, resztę poszatkować. Obrane warzywa pokroić na kawałki. Wszystkie warzywa i przyprawy wymieszać i wrzucić do kociołka. Wlać olej i wodę ( tyle, aby przykryła warzywa). Wierzch przykryć liśćmi i lekko docisnąć. Garnek zamknąć i dusić w ognisku 60-70 minut.
 
Dobrym rozwiązaniem jest kociołek ze specjalną pokrywą. Dzięki temu smak potraw zostanie utrzymany, a ewentualne zanieczyszczenia z ogniska nie dostaną się do środka. I właśnie w takim kociołku z pokrywą przygotujemy potrawy, które zaskoczą naszych gości niepowtarzalnym smakiem i aromatem.
Aby składniki nie przywierały do ścianek kociołka, dobrze jest je wyłożyć Folią aluminiową, liśćmi kapusty i skórkami słoniny lub boczku. Następnie ułożyć warstwami  –  surowe mięso, marchewki, papryka, bakłażany, patisony, cukinie, cebule, ziemniaki. To wszystko poprzekładać kawałkami boczku i kiełbasy. Doprawić solą, pieprzem, ulubionymi ziołami. Można dodać liść laurowy, ziele angielskie. Całość przykrywamy liśćmi kapusty. Po zamknięciu szczelną pokrywką praży się to w ognisku na małym ogniu lub nad żarem
 
 

                                                                                                             Zofia Gorgol

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button